elektronická pošta (neviem, prečo by sa nemohla používať skrátená verzia tohto výrazu, a to napríklad v podobe epošta či elpošta - jazykovedci nám určite vysvetlia, prečo sa to nedá).
Každý, kto dostáva veľa emailov - a takých je aj u nás stále viac - by občas ocenil, keby na monitore videl aj tvár odosielateľa emailu. Napríklad pri posielaní služobných emailov vo veľkých organizáciách si človek niekedy nie je istý, od koho vlastne email dostal - snímka tváre na monitore by nám pomohla priradiť meno ku konkrétnej osobe. Pravda, každý, kto sa čo len trochu vyzná v elektronickom prenose informácií, vie, že prenos obrazu je spojený s prenosom veľkého súboru údajov. Ak by sa mal obraz odosielateľa prenášať s každým emailom, zbytočne by sa tým zaťažovali prenosové siete a "zabíjali" emailové schránky. Problém zasielania obrazov tváre bez toho, aby bolo potrebné zasielať veľké súbory údajov, bol nedávno takpovediac elegantne vyriešený systémom, ktorý dostal výstižný názov Facemail (čosi ako "tvárová" pošta). Tento systém, ktorý so svojím tímom vyvinul dr.Chris Solomon (na snímke) z Fyzikálnej fakulty Univerzity Kent, už vzbudil rozruch medzi odborníkmi na informačné technológie na celom svete. Svojmu autorovi získal dokonca Facemail prvenstvo v prestížnej európskej súťaži Dicon, ktorá sa venuje prenosu digitalizovaných informácií a ktorá sa nedávno konala v Lisabone. Podstatou Facemailu je vlastne nový program na kódovanie charakteristík ľudskej tváre, vypracovaný dr.Solomonom, ktorý sa problematike počítačového modelovania a kódovania venuje už dlhšiu dobu. Kód je veľmi stručný, prenáša sa v hlavičke emailovej správy a u jej prijímateľa sa dekóduje, pričom obraz tváre odosielateľa sa digitálne rekonštruuje. "Ľudskú tvár možno v podstate rozložiť na 50 až 100 prvkov rôzneho tvaru. Ak tieto prvky priradíme k charakteristikám, uloženým v digitálnej knižnici, môžeme rekonštruovať obraz tváre", hovorí dr.Solomon. Technológia systému Facemail sa môže uplatniť nie len pri zasielaní emailových správ, ale aj v iných oblastiach. V kombinácii s kamerami ju možno použiť v bezpečnostných systémoch pri peňažných automatoch, pri kontrole vstupu do budov, pri policajnej identifikácii osôb i inde. Tento systém sa uplatní aj v rámci nového študijného programu súdnoznalectva, ktorý bol nedávno otvorený na kentskej univerzite. "milujeme výskum", povedal dr.Solomon, "ale veľmi radi by sme našli partnerov, ktorí by spolu s nami vyvinuli komerčné aplikácie".
Jedným z pozitívnych aspektov systému Facemail je aj to, že pomôže zvýšiť "priateľskosť" komunikácie cez internet - pokiaľ sa nebudete dívať na rozčúlenú tvár šéfa....
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.