"veteránoch", ktoré však v dobe svojho zrodu predstavovali špičkové technické diela. Takouto historickou "novinkou" sú aj motorové vozne M274, ktoré plzeňská Škoda vyrábala v rokoch 1934 až 1936. Koncepcia týchto vozňov vznikla už v roku 1932 - teda pred 70 rokmi - keď Československé dráhy (ČSD) oznámili plán zaviesť od roku 1934 v širokom rozsahu rýchliky, zostavené z motorových a prívesných vozňov. Nové motorové vozne, známe pod názvom Modrý šíp a určené pre dopravu ľahkých rýchlikov rýchlosťami do 100 km/h, tak začali novú éru motorizácie na našich železniciach.
Motorový vozeň M274 Modrý šíp sa vyznačuje elegantnou celokovovou a relatívne aerodynamickou karosériou so stanovišťami rušňovodiča na oboch koncoch. Vozeň má celkovú dĺžku (cez nárazníky) 19,73 m, jeho hmotnosť je 50,8 tony a je v ňom 56 sedadiel. Pohonnou jednotkou bol stojatý šesťvalcový vznetový motor s maximálnym výkonom 294 kW. Prenos výkonu je elektrický - spaľovací motor poháňa dynamo, ktoré vyrába elektrickú energiu pre dva hnacie elektromotory. Modré šípy M274 boli - a vlastne stále sú - veľmi elegantné a predstavovali vrchol konštrukcie motorových vozňov v podniku Škoda. V prevádzke boli až do roku 1959, pričom po roku 1945 chodili krátko na trati Bratislava - Praha ako expres Slovenská strela.
Na nedávnom dni otvorených dverí v košickom rušňovom depe sa verejnosti v plnej kráse predstavil reštaurovaný Modrý šíp M274.004. Tento vozeň bol pôvodne dodaný 13. februára 1934 do bývalého depa Praha - Masarykovo nádraží. V roku 1990 získalo tento vozeň Múzejno-dokumentačné centrum v Bratislave a presunulo ho do rušňového depa vo Vrútkach, kde sa v roku 1996 začala jeho rekonštrukcia. Pri prvej skúšobnej jazde v roku 1998 sa však poškodil generátor a po jeho oprave sa ďalšia skúšobná jazda uskutočnila 18. apríla 2000, a to na trati Vrútky - Diviaky. Odvtedy tento Modrý šíp spoľahlivo slúži a všade tam, kde sa objaví, poteší tých, ktorí milujú nádherné staré mašinky na koľajniciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.