Dobšinej môžu bývať dvanásti. V Klenovci poskytujú "strechu nad hlavou" aj ženám. Prichádzajú z rôznych kútov Slovenska.
"Počas jesene a zimy je ich viac, v lete menej. Keď prídu, niektorí sa zdržia dlhšie. Jeden je u nás už dva roky. Sú rozumní a dodržiavajú predpísaný poriadok, inak musia odtiaľto odísť," povedal nám vedúci útulku v Klenovci Jaroslav Palko.
Dodržiavanie poriadku znamená aj zákaz používania alkoholu alebo ženskej nočnej návštevy. "Sú určité predpisy. Napríklad dámska návšteva je zakázaná," skonštatovala Eva Létaiová kurátorka pre dospelých odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Rimavskej Sobote.
Podľa nej sa v centre nachádzajú alkoholici, gambleri ale i fetujúci bezdomovci. Sú to ľudia, ktorí prišli z výkonu trestu alebo z detských domov. Len na základe rozhodnutia, ktoré im vydá odbor sociálnych vecí môžu byť v útulku umiestnení.
"Zabezpečíme im ubytovanie, ale stravu si musia zohnať sami," informovala nás E. Létaiová. Tí, ktorí poberajú sociálnu dávku vo výške 3890 korún zaplatia za nocľah 300 korún. Ostatní, ktorí dostávajú nižšiu dávku nemusia za ubytovanie platiť nič.
Kurátorka má s nimi negatívne skúsenosti. Spoluprácu označila za veľmi ťažkú. Podľa nej sa tam nachádzajú aj agresívni jedinci. Raz došlo k slovnému vyhrážaniu sa pracovníčke sociálneho odboru. Stretli sa i s psychicky narušeným človekom, ktorý prišiel z výkonu trestu. Poslali ho na liečenie. "Niektorí z nich si neuvedomujú svoje povinnosti. Nájdu sa však aj takí, ktorí ich akceptujú," vysvetlila E. Létaiová.
Bezdomovci si hľadajú príležitostné práce. Keďže v útulku sa zdržiavať nemusia, odchádzajú na dočasnú návštevu k svojim príbuzným alebo do iných miest za prácou. Potom sa opäť vrátia. "Cestujú do zahraničia žobrať. Prídu naspäť a povedia, že sa im to oplatilo. Prinesú si odtiaľ niekoľko tisíc korún a ich život pokračuje ďalej," podotkla kurátorka.
V dobšinskom útulku je v súčasnosti deväť ľudí. "Môžu tu byť celý deň. Pričom od ôsmej do šestnástej hodiny by si mali hľadať prácu. Nikto ich však pri tom nekontroluje," povedal nám vedúci útulku v Dobšinej Jozef Černický. Za ubytovanie musia platiť 510 korún. Keď poberajú nižšiu sociálnu dávku, nezaplatia nič.
Vedúci poznamenal, že väčšie problémy s nimi nemal. V centre sa nachádza jeden dôchodca, ale bývajú tam aj mladší. Útulok slúži iba pre mužov. Podľa neho nepijú. Z väzenia k nim prišiel jeden drogovo závislí Róm. "Je psychicky narušený, ale pomoc odmieta. Nespolupracuje vôbec. Vypisuje sťažnosti, že sa mu tu nič nepáči a nie spokojný. Nedávno sa mi však za ne ospravedlňoval," uviedol J. Černický.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.