Elektronické peňaženky od júla už aj v Trebišove a Kráľovskom Chlmci
Zemplín Elektronické peňaženky, ktoré od začiatku roka používajú cestujúci na platenie v mestskej a prímestskej autobusovej doprave v Michalovciach
Štefan Frimmer
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
a Sobranciach, budú môcť od prvého júla používať aj cestujúci na linkách, ktoré prevádzkuje trebišovský a kráľovskochlmský závod SAD.
Ako pre náš denník uviedol Ing. Ján Polačko z Oddelenia osobnej prepravy SAD Michalovce, čipové karty začnú v Trebišove, Kráľovskom Chlmci a Veľkých Kapušanoch predávať pravdepodobne v polovici tohto mesiaca. Podľa odhadov by si elektronickú peňaženku mohlo v spomínaných mestách kúpiť asi 3 až 4-tisíc ľudí.
"V Michalovciach a Sobranciach je v súčasnosti v obehu asi 5,5-tisíc čipových kariet. S ich predajom sme ale neskončili, denne si kartu kúpi v priemere asi 10 ľudí," povedal nám Ing. Ján Polačko. Ako dodal, asi 40 percent z tržieb v mestskej a štvrtina tržieb z prímestskej dopravy v súčasnosti plynie z čipových kariet. Rozhodnutie manažmentu zaviesť pre cestujúcich možnosť bezhotovostných platieb za cestovné sa teda, s takmer polročným odstupom, ukazuje ako správny krok.
Prechod na systém elektronických peňaženiek zatiaľ stál michalovskú SAD-ku zatiaľ viac ako milión korún, zavedenie systému do zostávajúcej časti podniku vyjde na ďalších asi 3,5 milióna. "Bude to stáť viac, pretože v Michalovciach sme strojčeky v autobusoch renovovali postupne. V Trebišove a Kráľovskom Chlmci sme doteraz používali starý systém, ktorý potrebuje úplnú obnovu," vysvetlil nám Ing. J. Polačko.
Všetci majitelia elektronických peňaženiek sú oproti ostatným cestujúcim zvýhodnení, v prímestskej doprave platia za lístok o 7 percent a v mestskej autobusovej doprave dokonca 15 percent menej. Cestujúci môžu využívať elektronickú peňaženku v rámci pravidelnej i nepravidelnej dopravy a kredit je možné doplniť aj priamo v autobuse u šoféra. Karta má neobmedzenú platnosť a je prenosná čo znamená, že ju môžu využiť aj viacerí členovia rodiny. Systém, ktorý vyvinuli na Slovensku, a v súčasnosti sa využíva napríklad v Bardejove, či Trnave, umožňuje tiež zablokovať kartu v prípade jej odcudzenia alebo straty, čím sa minimalizuje možnosť jej zneužitia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.