to boli hlavné diskusné okruhy včerajšieho seminára "Rómovia okresu Spišská Nová Ves". Na pôde novoveského okresného úradu prítomným starostom jednotlivých obcí a zástupcom mimovládnych organizácií predložili predstavitelia štátnej správy súhrn doterajších vyvinutých aktivít a ďalšie kroky, ktoré by mohli zlepšiť sociálnu, vzdelanostnú a finančnú situáciu znevýhodnenej rómskej časti menšiny.
Prednosta Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi RSDr. Juraj Beňa vyčíslil na druhom seminári 16-tisícový podiel Rómov na zložení obyvateľov tohto okresu. Uviedol, že pri sčítaní ľudu, ktoré bolo koncom mája minulého roka, sa k rómskemu etniku prihlásilo len 5100. "V súčasnosti stúpa počet Rómov na základných školách, pričom majú až 95-percentné zastúpenie na špeciálnych základných školách. Vo vzdelávacom procese sú rómske deti neúspešné, čo zapríčiňuje najmä jazykový problém a neochota rodičov posielať ich študovať," povedal RSDr. Juraj Beňa.
Takisto podotkol, že jednou z hlavných východísk zo spomínanej problematiky je zavedenie povinnej školskej dochádzky, pretože rómske deti častokrát neuspejú v škole preto, lebo v nej po prvýkrát držia v rukách základné písacie potreby, akými sú perá a ceruzy. Vyzdvihol aj záujem štátu o vykrytie základných potrieb Rómov v otázke finančnej pomoci, ktorú podľa jeho slov deklaruje pravidelný prísun sociálnych dávok. "Výchova a vzdelávanie je základom rozvoja spoločnosti. Práve odstránenie nedostatočnej vzdelanosti je najprioritnejšie v rámci komplexných riešení rómskej problematiky. Najväčšia absencia sa prejavuje pri deťoch pochádzajúcich z málopodnetného prostredia rodičov, kde je potrebné zaviesť špeciálný pedagogický systém," dodal na margo vypuklých problémov a ich riešení vedúci odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry na Okresnom úrade v Spišskej Novej Vsi PaedDr. Vladimír Klein.
K riešeniu rómskej otázky prispieva aj pôsobenie tridsiatich mimovládnych organizácií pôsobiacich v Spišskonovoveskom okrese. Medzi ne patrí aj projekt Matka a dieťa, činnosť Rómskeho kultúrneho centra v Rudňanoch, zriadenie rómskych materských škôlok, pôsobnosť Občianskeho združenia Zachráňme Letanovský mlyn a podpora projektov zo strany ETP Slovensko.
Čo sa týka možností zamestnania tejto národnostnej menšiny, riaditeľ Okresného úradu práce v Spišskej Novej Vsi JUDr. Michal Komara uviedol, že až 95 percent evidovaných nezamestnaných Rómov nemá takmer žiadnu šancu nájsť si prácu, pretože nedisponuje žiadnou kvalifikáciou. "Na verejnoprospešné práce sme zamestnali 515 ľudí, pričom takmer 390 z nich zamestnala miestna samospráva a cirkev. Až 109 prác bolo účelovo viazaných pre Rómov, ale zaznamenávame veľkú návratnosť po ich skončení do evidencie úradu práce. Čo sa týka ostatných možností uplatnenia Rómov v pracovnom procese, z roka na rok ubúdajú nenáročné zamestnania, nevyžadujúce kvalifikáciu, z dôvodu racionalizácie prác," vyjadril pracovné možnosti Rómov JUDr. Michal Komara.
V závere padol i návrh projektovej manažérky ETP Ing. Slávky Mačákovej týkajúci sa podpory samozamestnania. V rámci neho je zakomponovaná žiadosť o ponechanie sociálnych dávok napriek samostatne plynúcemu príjmu z podnikateľskej činnosti po dobu dvoch rokov pre tých, ktorí boli predtým nezamestnaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.