Košiciach. Slávnostný galakoncert sa uskutočnil pri príležitosti desiatého výročia založenia súboru.
Tento súbor mladých ľudí, ktorého vekový priemer je 17 rokov, sa môže pochváliť mnohými úspechmi doma, ale aj v zahraničí. Súbor sa zúčastnil na zájazdoch do Talianska, Rakúska, ako aj na medzinárodnom festivale ľudových súborov v Llangollene v Severnom Wallese. V novembri tohto roku sa chystá na veľké turné po Mexiku.
Umeleckými vedúcimi súboru sú dlhoroční učitelia na spomínanej škole Ľudmila Tričáková a Marián Demeter. Obaja sú hrdí na svojich zverencov. Ako nám povedali, hlavným ťažiskom súboru je transskripcia hudobných skladieb, ako aj vlastná tvorba oboch umeleckých vedúcich. Okrem iných úspechov a ocenení sa tento mladý kolektív môže pochváliť 16-ročným géniom v hre na cimbál Martinom Hollým, ktorý je na Slovensku absolútny víťaz v hre na tomto nástroji.
Na slávnostnom galakoncerte odzneli diela autorov Z. Gyoreho, N. R. Korsakova, A. Vivaldiho, J. Brahmsa, J. S. Bacha, Š. Molotu, J. Móžiho, N. Venslera, ako aj vlastná tvorba oboch umeleckých vedúcich súboru. Mladí umelci zožali na jubilejnom koncerte obrovský aplauz.
Na záver, po niekoľkonásobnej klaňačke, sa prihovorila účinkujúcim i publiku riaditeľka školy Mária Takáčová, ktorá okrem iného povedala: "Súbor má už desať rokov, no na dvestosedemnásťročnú tradíciu tejto školy je to málo. Na súbor som veľmi hrdá a dnešný koncert bol majstrovským dielom nielen účinkujúcich, ale aj učiteľov Ľudky Tričákovej a Mariána Demetera, ktorí venujú členom všetok svoj voľný čas a vykonali obrovský kus práce."
Oslovili sme aj oboch vedúcich súboru, ktorí sa nám pochválili úspechmi súboru, obrovskou aktivitou mladých ľudí, ale sa nám aj posťažovali. "Naši žiaci sú prevažne študenti stredných a vysokých škôl. Nácviky nám vyhovujú jedine cez voľné dni. Žiaľ, od apríla tohto roku vstúpil do platnosti nezmyselný zákon o verejnej službe, v ktorom sa zakazuje nácvik počas voľných dní. Ak chceme reprezentovať školu a Slovensko, budeme nútení tento zákon porušovať," povedal nám Marián Demeter.
Ľudmilu Tričákovú trápi aj niečo iné: "Členovia súboru si založili vlastný finančný fond, lebo všetky cesty a zájazdy si musíme hradiť z vlastných peňazí. Aj do Mexika si hradíme letenky. Ideme reprezentovať Slovensko a máme si za to platiť z vlastného?"
Slávnostný galakoncert bol skutočnou lahôdkou pre všetkých priaznivcov ľudovej hudby. Mladí umelci dokázali presvedčiť diváka o skutočnosti, že hrať treba srdcom. Nie jeden z odchovancov školy, ale aj jubilujúceho súboru Jantár, pracuje v iných umeleckých telesách a dokonca jedna z bývalých žiačok a členka súboru študuje v Banskej Bystrici na vysokej škole odbor cimbál. Jantáru želáme šťastnú cestu do Mexika a dobrú reprezentáciu Slovenska v ľudovej oblasti, ktorá pomaly akoby zanikala.
Autor: Vladimír Holub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.