ktorých je v Košiciach rozmiestnených okolo 600 a do konca roka by sa ich počet mal zvýšiť na tisícku. Aj keď sa ešte stále nájdu taký, čo do kontajnerov hádžu všetko iné len nie suroviny, pre ktoré je určený.
"Oveľa citeľnejšiu spoluprácu zaznamenávame pri vrecovom zbere odpadu, aký využívame v lokalitách s rodinnými domami. Ich obyvatelia majú možnosť porovnať, ako im zvlášť odseparované suroviny znižujú obsah domového odpadu, ktorý vyhadzujú do bežných kontajnerov, vďaka čomu ušetria," povedala nám pracovníčka Kositu Renáta Miháliková.
Jedným z najväčších problémov dneška je však enormné množstvo nevratných umelohmotných fliaš. Po konzumácii nápoja zostávajú PET fľaše roztrúsené všade po okolí i napriek tomu, že všetky mestské časti disponujú špeciálnymi "žltými" kontajermi, určenými na zber plastu a kovov. "Osemdesiat percent odpadu zo žltých kontajnerov sú práve PET fľaše. Tie sa následne triedia, lisujú a posúvajú na ďalšie spracovanie. Ostávajú teda ďalej v obehu, je preto dôležité ich separovať od ostatného odpadu," pokračovala Renáta Miháliková. "Pri tejto príležitosti by sme na ľudí chceli apelovať, aby vyhadzovali PET fľaše zbavené vzduchu, najlepšie zašliapnutím, čím ušetríme na objeme. Fľaše by nemali byť znečistené, no môžu mať etiketu i vrchnák."
Ak teda neuprednostníte kúpu nápoja vo vratnej, sklenej fľaške, ktorá je pre prírodu najprijateľnejšia, snažte sa plastové obaly aspoň separovať. Väčšie množstvo umelých fliaš sa dá tiež odovzdať v zbernom dvore Kositu na ulici Pri bitúnku 11. Tu tiež môžete doniesť i tzv. nebezpečný odpad, ako monočlánky, vypálené baterky, akumulátory, odpadové oleje, staré farby, riedidlá, žiarivky a iné odpady ohrozujúce životné prostredie v prípade, ak nie sú zneškodňované súčasne s bežným domovým odpadom. "Do budúcnosti, najmä v období jarného a jesenného upratovania, plánujeme zaviesť tzv. 'mobilný' zber, keď budú môcť ľudia na vopred ohlásené stanovištia nebezpečný odpad nosiť našim pracovníkom. Pôjde väčšinou o menšie mestské časti a sídliská. Týmto spôsobom chceme separáciu odpadu obyvateľom čo najviac uľahčiť," dokončila pracovníčka Kositu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.