parlamentných voľbách. Prevziať by tak mali zodpovednosť za demokratický vývoj na Slovensku a zabezpečiť politiku novej vlády, ktorá bude podporovať vstup do EÚ.
V záverečnom vyhlásení k 13. stretnutiu SPV, ktoré sa konalo v pondelok a včera v Bratislave, sa ďalej zdôrazňuje, že rok 2002 je pre Slovensko kľúčovým. Pripomína sa pritom dôležitosť udržania stability a parlamentnej demokracie po septembrových voľbách.
Výbor vyjadril taktiež nádej, že Európska komisia v závislosti od správ Európskeho úradu na boj proti podvodom (OLAF) urýchlene uvoľní 10 percent zmrazených fondov Phare ako výsledok vyšetrovania slovenskej polície, ktoré nepotvrdilo zneužitie fondov EÚ v SR.
SPV zároveň nabáda Slovensko na zlepšenie podmienok života rómskej menšiny a slovenskú vládu na pokračovanie jej úsilia v boji proti hospodárskej kriminalite a korupcii. Vláda by mala realizovať ďalšie štrukturálne reformy a prijať opatrenia na zvýšenie konkurencieschopnosti. SPV poukázal i na vysokú mieru nezamestnanosti a prehlbovanie obchodného deficitu.
Výbor vo vyhlásení vyzval členské krajiny, aby vytvorili podmienky, ktorými by prejavili jasnú podporu kandidátskym krajinám, že nebudú čistými prispievateľmi do európskeho rozpočtu po ich vstupe a budú mať nárok na rozpočtové kompenzácie. Potvrdil, že rozširovanie EÚ je žiaducim procesom a privítal, že členské krajiny na zasadaní Európskej rady v Laekene vyjadrili svoje odhodlanie uzatvoriť rokovania do konca roka 2002 s pripravenými krajinami.
Dvojdňové zasadnutie spoločného výboru za účasti členov Európskeho parlamentu a NR SR viedli spolupredsedovia Hans Peter Martin a Peter Weiss. SPV pôvodne hlasoval o záverečnej deklarácii a odporúčaniach, konečný návrh textu však neodsúhlasila európska časť výboru. Následne schválil vyhlásenie k 13. stretnutiu, ktoré až na malé úpravy a dodatky kopíruje pôvodne navrhovaný text deklarácie a odporúčaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.