týchto dňoch je funkčné jediné - v nemocnici VSŽ, a. s. To však takisto dosluhuje, môžu ním urobiť maximálne jeden-dva skeny denne. Rezervované sú pre najurgentnejšie prípady, akútne vyšetrenia robia pre košické nemocnice aj v Prešove. Mená ostatných pacientov pribúdajú postupne na poradovníky, čakatelia sa počítajú na stovky.
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou na Triede SNP vypadlo CT začiatkom apríla a vedenie nemocnice celé týždne zháňalo peniaze na vyhorenú röntgenovú lampu (stojí cca dva milióny korún). Minulý týždeň sa podarilo röntgenku po dohode splátkového kalendára zabezpečiť, avšak pri montáži sa zistilo, že prehorel kábel privádzajúci do lampy prúd. Nemocnica ho bude musieť čo najskôr zakúpiť, náklady naň predstavujú niekoľko desiatok tisíc korún.
"Röntgenku sme dostali minulý štvrtok, v piatok sa začalo s jej montážou. Pri testoch začiatkom tohto týždňa sa zistilo, že prístroj nefunguje v dôsledku zhoreného vysokonapäťového kábla. Bude ho treba urýchlene kúpiť, pretože podľa technikov by lampa nemala stáť nevyužitá dlhšie ako dva týždne. Akonáhle príde nový kábel, začneme so skúšobnou prevádzkou," informoval nás primár Kliniky rádiodignostiky a zobrazovacích metód MUDr. Štefan Forgáč.
CT vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura 'dodýchalo' podľa slov Kornélie Betákovej z odboru vonkajších vzťahov o mesiac neskôr. Röntgenová lampa vydržala dva roky a urobila cca 260-tisíc skenov - výrobca garantoval presnú polovicu. Zakrátko nato požiadal riaditeľ nemocnice o pomoc ministerstvo zdravotníctva, ale to na žiadosť dosiaľ nereagovalo. Preto sa vedenie dohodlo s dodávateľom na splátkovom kalendári a vyzerá to tak, že v závere mesiaca by mohlo byť "cétečko" opäť v prevádzke.
Vo Vojenskej leteckej nemocnici leží "céte" takisto už niekoľko týždňov ladom kvôli vyhorenej lampe. Podľa zástupcu riaditeľa plk. MUDr. Otokara Takáča robia momentálne všetko preto, aby sa v priebehu dvoch-troch týždňov mohla zakúpiť nová röntgenka. V ich prípade je však potrebné uvažovať aj o kúpe nového prístroja.
"Naše CT je v prevádzke desať rokov a pomaly dosluhuje. Keďže sme rezortnou nemocnicou, nemáme také finančné problémy ako štátne nemocnice. Snáď niekedy v závere roka by sme mohli mať nový prístroj už pod strechou," skonštatoval O. Takáč.
V dohľadnom čase zakúpi špeciálnu lampu aj šacká nemocnica. Ako nám povedal riaditeľ MUDr. Juraj Vančík, ak všetko pôjde podľa plánu, "cétečko" bude opäť v plnej prevádzke do desiatich dní. Smutnou realitou je však skutočnosť, že röntgenka vydržala v tejto nemocnici zakaždým katšie prvá urobila 140-tisíc skenov, druhá o desaťtisíc menej a tretia zvládla iba necelých deväťdesiattisíc skenov.
Nuž, zdá sa, že v závere mája by mohli byť už všetky košické "cétečka" opäť v prevádzke a na minimálne poldruha roka by mohli byť problémy s lampami zažehnané. Začiatkom roka 2004 možno opäť očakávať obdobnú situáciu ako v súčasnosti aj pred dvoma rokmi vypadli röntgenky prakticky naraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.