spolupredseda Spoločného parlamentného výboru (SPV) EÚ a SR Hans Peter Martin vo vyhlásení, ktoré včera
poskytol jeho bruselský úrad.
"Rozšírenie EÚ doteraz plánované na rok 2004 nemožno do tohto termínu úspešne uskutočniť. Po obšírnych rozhovoroch s bruselskými vyjednávačmi a členmi nemeckej vlády je mi jasné: rozšírenie pred rokom 2005 je neseriózne," uviedol Martin, ktorý včera zúčastnil v Bratislave na zasadnutí SPV.
Podľa jeho slov sa teraz únii a kandidátskym krajinám vypomstí, že prehnané výdavky na poľnohospodárstvo neboli reformované už v roku 1999 v Agende 2000.
V prvom rade však treba zabezpečiť, aby pred rozšírením boli zákony EÚ v kandidátskych krajinách riadne uplatňované a peniaze z jej fondov zmysluplne využívané. Práve to je v mnohých štátoch problémom, tvrdí Martin.
"Korupcia a neefektívnosť sú na mnohých miestach dominantné. Slovensko bolo doteraz schopné využiť len asi 16 percent z prostriedkov, ktoré má k dispozícii v rámci programu PHARE," upozornil rakúsky europoslanec vo vyhlásení.
Pripomenul, že taký potrebný zákon o konflikte záujmov nebol v SR stále schválený a že Slovensko sa môže vlastnými chybami stať hneď po vstupe čistým platiteľom do rozpočtu únie. "Pre takú chudobnú krajinu by to bola absurdná situácia," uviedol Martin, podľa ktorého je každopádne nevyhnutná profesionálna a proti korupcii odolná štátna správa.
Ani samotná EÚ nie je na prijatie nových členov pripravená, pretože Zmluva z Nice je nedostatočná a navyše hrozí jej druhé odmietnutie v referende v Írsku, myslí si spolupredseda parlamentného výboru EÚ a Slovenska.
Cieľom EÚ je podľa záverov vlaňajšieho decembrového summitu v Laekene ukončiť prístupové rokovania možno až s desiatimi kandidátskymi krajinami do konca tohto roku a prijať ich v takom termíne, aby sa mohli zúčastniť na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu v júni 2004. Predstavitelia únie tento scenár stále oficiálne označujú za reálny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.