Indianapolis. Posledný májový víkend preto právom môžeme označiť za prvý vrchol tohtoročnej automobilovej sezóny.
Víťazstvo v Indianapolis rozhodne patrí medzi najprestížnejšie a ťažko nájdete pretekára, ktorý by po ňom netúžil. V dlhom rade víťazov preto nájdeme mená dobre známe aj v Európe (Jim Clark -1965, Graham Hill -1966, Mario Andretti -1969, Emerson Fittipaldi -1989a93, Bobby Rahal -1986, Jacques Villeneuve -1995, či Juan Pablo Montoya -2000). Prvé skúšobné preteky sa v Indianapolis jazdili už v roku 1909, no skutočne preteky, ktoré začali slávnu tradíciu, sa datujú až na máj 1911. Pripomeňme si, že autodróm vznikol po príklade anglického Brooklands a pôvodne bol celý vyložený tehlami (To preto sa mu dodnes zvykne vravieť "tehelňa".). Stará časy dnes však už pripomína iba úzky metrový pás z tehál na cieľovej rovinke, ktorý dnešní pretekári veľmi neuctievajú (pri štarte sa na ňom pneumatiky prešmykujú). Dva a pol míľová trať (niečo málo cez štyri kilometre) má tvar oválu s dvoma dlhými a dvoma krátkymi rovinkami spojenými štvoricou klopených zákrut. Jazdí sa na 200 nekonečných kôl, pričom priemerná rýchlosť na kolo sa pohybuje okolo 320 km/h! Rekord na kolo však drží Arie Luyendyk, ktorý v roku 1996 vytočil kolo v neuveriteľnom priemere 379,2 km/h !!! Pochopiteľne, že takéto extrémy chce na vlastné oči vidieť čo najviac divákov a tak sa každoročne na konci mája stretáva na tribúnach úctyhodných 350-400 tisíc divákov! Treba však dopovedať, že cena vstupenky je na rozdiel od F1 ľudová a atmosféra sa podobá tej futbalovej. Celé podujatie je stavené pre diváka, ktorý vidí na celú trať rovnako dobre z hociktorého miesta na tribúne. O jeho pohodu sa naviac stará nespočetný rad podporných akcií a produktov, nuž a výsledkom tejto veľkej show je poriadne mastný balík dolárov.
No a práve o peniaze sa v poslednom roku rozohráva veľká hra medzi CART a IRL. Zdá sa však, že navrch (vďaka tromfu v INDY 500) začína mať prvýkrát IRL. Sily sa zrazu začínajú preskupovať a o štart v Indianapolis sa v tomto roku pokúšalo až deväť z dvadsiatich aktívnych pilotov CART! Naviac tesne pred pretekmi ukončil svoje aktivity v sérii CART tím PacWest a rozhodol sa sústrediť odteraz iba na Indy Racing League (jeho piloti Dixon a Servia v CART pritom neboli bez šancí. Dixon však následne okamžite prestúpil do tímu Ganassi, kde bude pilotovať tretie auto).
V tréningu na 86. Indy bol trochu prekvapivo najrýchlejší Bruno Junqueira (ganassi), ktorému po víťazstve v Motegi akoby narástli krídla. Vedľa neho sa do prvého radu postavil Robbie Buhl a veterán F1 i CART Raul Boesel. Medzi 33 štartujúcich sa však nekvalifikoval Johnny Herbert, ktorému rozhodujúce kvalifikačné jazdy prekazil dážď. Výhodu polemana Junqueira využil dokonale a okamžite po štarte sa chopil vedenia. Po havárii Grega Raya (šampiona IRL z roku 1999) v 29.kole jeho spanilú jazdu však prerušila prvá žltá fáza a séria PIT STOP. Brunovi naviac "zdochol" motor a kým ho naštartovali, Brazílčan sa prepadol na chvost. Vedenie tak prevzal Tomas Scheckter, ktorý dostal príležitosť v tíme Eddie Cheevera (ten kedysi jazdil ešte s jeho otcom Jodym) a v ďalšom priebehu odkrúžil na čele (s prestávkami) celých 85 kôl až do chvíle, keď v 173. kole v 4. zákrute nehavaroval. Závod reštartovali do 182. kola a evidentne sa schyľovalo k dramatickému záveru. Na čele sa vytvorila trojica CastroNeves, Giaffone a Tracy, ktorá si nič nedarovalo. Keď do konca chýbali už iba necelé štyri kolá, priblížila sa táto trojka k pomalšiemu Franchittimu a zaúradovala tímová réžia. Škót vedúce trio totiž mierne zbrzdil a pomohol kolegovi Tracymu k druhému miestu! Kanaďan tak okamžite začal dýchať na chrbát aj vedúcemu CastroNevesovi a ich nasledujúci súboj začal divákov dvíhať zo sedadiel. O kolo neskôr sa Tracy dokonca odhodlal k rozhodujúcemu útoku a už sa zdalo, že zvíťazí, keď práve v tej chvíli sa na trati zrazili Lazier s Redonom a komisári vyvesili žltú vlajku (zákaz predbiehania). Darmo do predposledného kola vchádzal na čele Tracy. Poradie sa vrátilo do situácie pred vyvesením žltej vlajky a po víťazstvo a milión dolárov si pokojne dokrúžil CastroNeves. Tím Green však protestoval. "Som presvedčený, že som ho predbehol ešte počas zelenej fázy.", - tvrdil Kanaďan. Jeho presvedčenie mu však nestačilo, pretože komisári boli inej mienky a pôvodné výsledky potvrdili. Po ochranných sieťach v Indianapolise sa tak druhý rok za sebou šplhal "pavúčí muž" Helio CastroNeves a stal sa prvým pilotom, ktorému sa po dlhých tridsaťjeden rokoch podarilo zopakovať víťazstvo v INDY (naposledy Al Unser v rokoch 1970 a 71). Brazílčan sa tiež usadil na čele priebežného poradia a po dvoch posledných tituloch tímu Penske v sérii CART si tento tím evidentne brúsi zuby aj na titul z IRL. (Tracy si fúkal rany o týždeň neskôr v Milwaukee, kde zvíťazil v štvrtých pretekoch série CART.)
Výsledky 86. ročníka 500 Indianapolis: 1. Castroneves (Penske) 3:00:10,871 (266,4 km/h), 2. Tracy (Team Green) + 0,037, 3. Giaffone (Mo Nunn Racing), 4. Barron (Rayovac), 5. Cheever (Cheever racing), 6. Hearn (Schmidt Motorsport). Poradie série IRL po piatich podujatiach: 1. Castroneves 195 bodov, 2. de Ferran 169, 3. Hornish 159, 4. Giaffone 140, 5. Barron 109, 6. Sharp 101.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.