Vyšetrili dve desiatky bezdomovcov, niektorí sa pred tým aj osprchovali
Poprad Vyše dvadsať bezdomovcov, z toho šesť žien, bolo v priebehu mája vyšetrených na oddelení tuberkulózy a pľúcnych chorôb Nemocnice s
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
poliklinikou v Poprade (NsP). Ani u jedného nebola zistená žiadna forma tuberkulózneho ochorenia (TBC). U dvoch ľudí bol diagnostikovaný svrab, čo je tiež jedna z nebezpečných infekčných chorôb.
Monitoring zdravotného stavu bezdomovcov žijúcich v okolí Popradu odštartoval začiatkom mája. Práve táto sociálna skupina je okrem iného najväčším šíriteľom TBC.
"Oslovili sme všetkých bezdomovcov, ktorých sme za účinnej pomoci štátnej polície a sociálnych pracovníkov z Mestského úradu v Poprade našli. Väčšina z nich sa chcela dať vyšetriť. Odmietlo iba deväť ľudí. Hovorili, že boli na vyšetrení iba nedávno. Jeden mladík sa s nami nechcel ani baviť, ale žiadne agresívne reakcie sme nezaznamenali. Skôr naopak. Spolupráca bola veľmi dobrá," hovorí poslanec MsZ D. Bereza.
Istou formou motivácie bol aj balíček stravy, ktorý po absolvovaní vyšetrenia dostal každý z nich. Viacerí bezdomovci sa dokonca pred samotným vyšetrením dôkladne umyli a osprchovali. Väčšina z nich mala dokonca aj preukaz poistenca zdravotnej poisťovne.
D. Bereza bol prekvapený aj postojom, aký ku svojmu životnému štýlu títo ľudia zaujímajú. "Boli sme veľmi prekvapení, ale títo ľudia si na svoj život nesťažujú. Nežijú ani tak nezdravo, ako sme si mysleli. Väčšina z nich sa živí zberom papiera a starého železa, ktoré nachádza po kontajneroch. Nezaznamenali sme ani výrazný alkoholizmus," konštatoval poslanec.
Ako dodal na záver, skupinu čaká na budúci týždeň ešte jeden výjazd. Potom by mala prísť na rad analýza. "Ambície sú pokračovať aj v budúcom roku. Táto skupina obyvateľov totiž značne migruje, takže je potrebný častejší monitoring," vysvetlil D. Bereza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.