Podľa informácií všeobecných lekárov však túto možnosť takmer vôbec nevyužívajú a mnohí o nej dokonca ani nevedia.
Súčasťou preventívneho vyšetrenia je odber krvi, moču, snímka pľúc a u žien gynekologické vyšetrenie. "Pacientov, ktorí ma z vlastnej iniciatívy navštívili špeciálne kvôli preventívnej prehliadke, je veľmi málo. Najčastejšie sa o svoj zdravotný stav zaujímajú šoféri, u ktorých je prehliadka povinná a niektorých pacientov na ne posielajú zamestnávatelia," uviedla pre náš denník michalovská všeobecná lekárka MUDr. Mária Grejtovská. Podľa nej sa pacienti o svoje zdravie musia zaujímať sami. "Nikoho na prehliadku osobitne nevolám," vyjadrila sa. Mnohí vraj idú radšej na pohotovosť, ako by mali chorobám predchádzať.
S podobnými situáciami sa stretáva aj sobranská lekárka MUDr. Marcela Rajzáková. "Nejde o ignorovanie, ako skôr o mentalitu tunajších obyvateľov. Aj tí, ktorí o preventíve vedia, na ňu kašlú. Stalo sa mi, že som pacienta poslala na vyšetrenia a vyslovene to odmietol s tým, že on nikde nepôjde. Po takýchto skúsenostiach som s vlastnými iniciatívami prestala a nikoho do ničoho nenútim," vyjadrila sa na margo problému. Podľa jej slov si toto falošné hrdinstvo alebo neochota obetovať čas na absolvovanie vyšetrení neraz vyberá svoju daň v podobe zanedbaných chorôb. "Najčastejšie sa odkladanie vyšetrení vypomstí po gynekologickej stránke," skonštatovala.
K preventívnym prehliadkam sa nekompromisne stavia trebišovská všeobecná lekárka MUDr Mária Tutterová, ktorá podľa vlastných slov pacientov do vyšetrení doslova naháňa, i keď ich na ne cielene nevolá. "Je vysoko pravdepodobné, že každý z nich sa u mňa raz za dva roky objaví. Preventívnu prehliadku a potrebné vyšetrenia musí preto u mňa chtiac-nechtiac absolvovať. Najväčšiu tendenciu vyhnúť sa tomu prejavujú súkromní podnikatelia a zamestnaní ľudia mimo času choroby. Každý v Trebišove však vie, že odo mňa pečiatku bez adekvátnych vyšetrení nedostane," povedala pre náš denník. Ako ďalej uviedla, zmysel preventívnych prehliadok potvrdzuje množstvo prípadov, kedy sa vďaka ním podarilo diagnostikovať chorobu alebo zachytiť ju v rannom štádiu. "Naposledy som tu mala na prvý pohľad zdravého muža, ktorému sme pri vyšetrení krvi zistili enormne nízku hladinu hemoglobínu, čo poukazovalo na chronickú chudokrvnosť. A takých je viac. Každý pacient by si to mal uvedomiť," uzavrela MUDr. Tutterová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.