čo len potôčik. Mlynský náhon, jeden z mála ekologických filtrov, spolu s vodotryskami pred hotelom Hutnik, bol dôležitým mestotvorným prvkom. Nehovoriac o tom, že následkom jeho vypustenia vyschli aj všetky studne v okolí potoka.
"V Detskom klube zdravotne postihnutých detí a mládeže musíme drahú vodu používať na všetko to, čo sme roky vedeli zabezpečiť vodou zo studní pri vysokých nárokoch na hygienu. Prečo je potok nefunkčný, veď by mal slúžiť všetkým Košičanom. Prečo eliminujeme z nášho života aj to, čo nám príroda nadelila. V letných horúčavách by sa nám lepšie dýchalo, flóra v okolí by nemusela pomaly vysychať," posťažoval sa nám aj Marián Kozák, štatutár Detského klubu zdravotne postihnutých detí a mládeže.
Keďže správcom Mlynského náhonu je Správa mestskej zelene, o vysvetlenie sme požiadali jej riaditeľa Ing. Františka Tampla. "Skutočnosť, že Mlynský náhon je bez vody, nám nie je ľahostajná. Dôvodom, prečo nemôže byť napustený, je havarijný stav na tzv. lome na odvodňovacom potrubí. Tento stav trvá od roku 1998, keď sa potrubie stalo praktický neprietočné, pretože v lome sa nachádzajú dosky, konáre a iné haraburdy, ktoré zabraňujú prietoku vody. V prípade, že by bol napustený, mohlo by dôjsť k vybreženiu a voda by sa dostala na komunikácie. Potom by sme sa nechtiac mohli člnkovať aj na Štefánikovej ulici," vysvetlil v skratke problém Ing. Tampl.
Podľa jeho slov Správa mestskej zelene prevádzkovala Mlynský náhon v minulých rokoch s vedomím hroziaceho rizika tak, že situácia bola prísne monitorovaná, aby nedošlo ku kalamitným situáciam. "Doteraz na riešenie problému neboli peniaze, ale v tomto roku máme z mestského rozpočtu už vyčlenené-účelovo viazané peniaze na Mlynský náhon. Koncom júna začneme na odstránení nedostatkov pracovať. Spomínaný lom na potrubí sa nachádza pri kruhovom objazde zo Štefánikovej na Masarykovú, takže tam sa začnú výkopové práce. Budeme všetci veľmi radi, keď sa problém podarí odstrániť a po vybudovaní revíznej šachty Mlynský náhon napustíme."
Ako ďalej Ing. Tampl uviedol, termín opravy potrubia si vybrali zámerne. Kruhový objazd totiž patrí medzi najfrekventovanejšie dopravné tepny v meste a čas začiatku prázdnin je aj obdobím zníženia spojov mestskej hromadnej dopravy. "Termín sme dohodli spolu s Dopravným podnikom mesta Košice i Správou komunikácií. Samozrejme, že k takýmto prácam potrebujeme aj povolenia od príslušných orgánov štátnej správy. Odhadujem, že koncom prázdnin by mali byť práce hotové a potok by mohol byť skúšobne napustený. Počas prác bude motoristom k dispozícii vždy len jeden pruh, takže to bude dosť zložité obdobie. Celková oprava by mala stáť cca 700-tisíc až jeden milión korún," dodal Ing. Tampl.
Novinkou pri prevádzke potoku bude aj skutočnosť,že spoločnosť Europe Tour, ktorá od mesta kúpila kúpalisko Ryba, chce prevádzkovať Jazero Ryba zvlášť za účelom rekreačného člnkovania. V súčasnosti si s týmto cieľom buduje priehradzku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.