mocným pravdu". Pre deti Hornoabovského regiónu, ktorý je svojim enormným znečistením ohrozenou oblasťou v dôsledku činnosti neďalekej spaľovne odpadov a hutníckeho kombinátu, ju zorganizovalo občianske združenie Sosna.
Obecný úrad vo Valalikoch už od rána obsadilo takmer pätdesiat detí so základných škôl v Čani, Ždani, Valalikoch a Skároši, aby atakovali svojimi zvedavými otázkami "mocných". Tých tentokrát predstavovali starostovia spomínaných obcí, zástupca spoločnosti US Steel, Štátnej ochrany prírody a OZ Sosna, teda všetko ľudia, ktorí môžu ich pripomienky prakticky zúročiť v reálnych skutkoch.
Po úvodnom slove všetkých zúčastnených sa rozprúdila búrlivá, pre obe strany veľmi plodná diskusia, aj vďaka veľkej aktivite samotných detí. Tie sa živo zaujímali o to, v akom prostredí žijú, preukázali veľkú vnímavosť k svojmu okoliu, ich postrehy mnohokrát podnietili kompetentných, aby si urobili nejakú tú poznámočku do svojho bloku.
"Je veľmi dôležité dať najavo deťom a mladým ľuďom, že ich považujeme za partnerov v našom snažení sa o dobro a zdravie človeka a krajiny. Ich vnímanie sveta je pre nás ozaj obohacujúce a netreba ho podceňovať. Deti kládli ozaj priame a úprimné otázky rovno k veci. Veď v prostredí, ktoré potrebuje zvýšenú pozornosť žijú a so znečistením sa dennodenne stretávajú. Zasluhujú si teda nevyhýbavú odpoveď a priamy prístup," povedala nám koordinátorka celej besedy za Sosnu Mgr. Miroslava Lešinská.
Otázok bolo napokon viac ako času na odpovede, ktoré budú musieť byť zodpovedané dodatočne. A nezostalo len pri otázkach. Deti si veľakrát všimnú to, čo dospelým unikne. Najviac boli diskutované očividné problémy znečisteného Abova, ako sa bude riešiť rómska otázka, prečo sa rúbu stromy a nesadia nové, čo bude s odpadom so železiarní, ktorý už v okolí vidno, čo s výparmy so spaľovne, ktoré dýchame. Deti so ZŠ v Čani zaujímalo, kedy sa konečne dočkajú pitnej vody, ktorú na škole nemajú kvôli chýbajúcemu vodovodu a nedostatočnej kanalizácii, ktorá prišla tiež na pretras.
Miestni malí Valaličania nezabudli starostovi pripomenúť na čo všetko sa zabudlo a čo by sa ešte malo dotiahnuť.
"Naši susedia púšťajú do potoka domáci odpad. Čo s tým budete robiť? A prečo smetiarske autá po vyprázdnení kontajnerov nechávajú za sebou roztrúsené odpadky? Predtým to vždy pozametali a teraz sa o špinu nik nestará," prekrikovali sa deti.
V tomto prípade je realizácia ich pripomienok viac ako povinnosťou. Veď keď máme ísť my dospelí príkladom, bola by hanba odpovedať prázdnymi sľubmi. Snáď aj s takýmito myšlienkami odchádzali so stretnutia "mocní".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.