spravodlivosti Ján Čarnogurský bol proti. Návrh na vyslanie vojakov Armády SR bude musieť ešte schváliť Národná rada.
So žiadosťou o účasť vojakov Armády SR sa na slovenskú vládu obrátila vláda USA, uviedol premiér Mikuláš Dzurinda. Odmietol bližšie špecifikovať, koľko vojakov bude vyslaných, ako aj v ktorej lokalite by mali pôsobiť. Slovenskí vojaci by mali byť po vyjadrení súhlasu parlamentu vyslaní do Afganistanu ešte tento rok. Predpokladané náklady vo výške 80 až 100 miliónov korún budú uhradené z rozpočtu Ministerstva obrany SR.
Vláda schválila aj Dlhodobý plán štruktúry a rozvoja ozbrojených síl SR plán rozvoja a rozvojové programy vrátane ich finančnej náročnosti.
Prevezú telesné pozostatky Dr. Milana Hodžu
Telesné pozostatky Dr. Milana Hodžu, jedného z najvýznamnejších slovenských politikov 20. storočia, by mal 25. júna previezť vládny špeciál z amerického Chicaga na Slovensko. O dva dni neskôr, 27. júna budú pozostatky slávnostne pochované na Národnom cintoríne v Martine za účasti predstaviteľov politického a spoločenského života.
Rozhodol tak vládny kabinet na základe osobnej iniciatívy premiéra Mikuláša Dzurindu. Finančné náklady na prevoz a pochovanie budú predstavovať takmer milión korún.
Hodža sa spolupodieľal na vzniku prvej Československej republiky. V období jej fungovania zastával pozíciu ministra vo viacerých vládach a v roku 1935 sa stal prvým Slovákom, ktorý nastúpil na post ministerského predsedu. Po podpísaní Mníchovskej dohody predstaviteľmi štyroch mocností abdikoval, neskôr emigroval do Veľkej Británie a následne do USA, kde 27. júna 1944 zomrel. Je pochovaný na Českom cintoríne v Chicagu.
Dr. Hodža vyjadril vo svojej poslednej vôli prianie byť pochovaný vedľa svojej ženy na rodnom Slovensku. Myšlienku prevozu jeho telesných pozostatkov z USA na Slovensko sa v hektických povojnových rokoch nepodarilo uskutočniť, neskôr tomu bránila komunistická diktatúra. Až v súčasnosti sa podarilo zaistiť podmienky nutné na prevoz, vrátane súhlasu najbližších rodinných príslušníkov Dr. Milana Hodžu.
Dlhy rezortu školstva za rok 2001 budú vyrovnané
Aj o oddlžení škôl a školských zariadení v pôsobností krajských a okresných úradov za minulý rok v hodnote 510 miliónov Sk rozhodla na včerajšom 223. zasadnutí vláda SR.
I napriek tomu, že vláda neschválila aj pôvodne plánovaný nákup učebníc pre stredné a základné školy v hodnote 70 miliónov korún, minister školstva Peter Ponický považuje jej rozhodnutie za výrazné pozitívum. Na vyrovnanie dlhov v rezorte školstva vo výške 510 miliónov Sk za minulý rok vláda vyčlenila časť finančných prostriedkov určených v tomto roku na realizáciu projektu Govnet - Kasroš.
Dlh škôl za prvé tri mesiace tohto roku vzrástol asi o 300 miliónov korún. Konečnú výšku dlhov však podľa šéfa rezortu školstva nie je v tejto chvíli možné konkretizovať. Dôvodom tohto nárastu je podľa Ponického aj to, že dodávatelia energie a tepla, predovšetkým plynárne, účtovali vyššie sadzby za plyn ako bolo určené a definované v cenových výmeroch Ministerstva financií SR. Takýchto položiek je podľa neho viac, a preto je nevyhnutné urobiť verifikáciu novovzniknutých dlhov.
Autor: Šiatorská Bukovinka (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.