kanalizácií (VaK). TASR o tom informoval hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.
V najbližšej dobe plánuje rezort zaslať na FNM privatizačný projekt š. p. Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SeVaK) Žilina, kde sa podľa R. Mervu v súčasnosti rieši už len problém okolo jednej čistiarne odpadových vôd. Posledným privatizačným projektom vodární, ktorý odíde z ministerstva privatizácie na FNM, bude podľa R. Mervu projekt š. p. Východoslovenské vodárne a kanalizácie (VVaK) Košice.
FNM už začiatkom mája informoval, že podniky VaK bude transformovať na a. s. k 1. júlu a 1. augustu. FNM však stále nevie povedať, ktoré podniky sa pretransformujú ku ktorému dátumu. "Nevieme to odhadnúť, nezáleží to len na nás," uviedla pre TASR hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.
Na FNM je od 18. apríla spoločný privatizačný projekt š. p. VaK Bratislava a š. p. Západoslovenské vodárne a kanalizácie (ZsVaK) Bratislava, od 19. apríla projekt časti podniku ZsVaK a od 26. apríla projekt š. p. Stredoslovenské vodárne a kanalizácie (SsVaK) Banská Bystrica. Päť štátnych podnikov VaK má FNM v zmysle uznesenia vlády SR transformovať na šesť akciových spoločností so sídlami v Bratislave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a Poprade.
FNM má po založení spoločností previesť akcie podnikov VaK na príslušné mestá, ktoré už vyvíjajú v súvislosti so spravovaním vodárenských spoločností určité iniciatívy. Bratislavské mestské zastupiteľstvo napríklad schválilo zámer rozčleniť budúcu a. s. Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) na a. s. Bratislavská vodárenská (BV) a Trnavská vodárenská (TV). Poslanci hlavného mesta SR schválili tiež zámer založiť prevádzkovú a. s., ktorá by spolu s vybraným zahraničným investorom prevádzkovala budúcu BV.
Po prevode akcií transformovaných VaK na obce sa predpokladá, že obce budú hľadať pre prevádzkovanie daných podnikov strategických partnerov. Záujem o budúce obecné podniky VaK zatiaľ prejavili nemecká spoločnosť Aqua Mundo, koncern Vivendi Water, nemecká Berlinwasser International a nadnárodná spoločnosť Lyonnaise, ktorá je súčasťou francúzsko-belgického Suez Holding. Medzi záujemcov patrí aj spoločnosť International Water, ktorá je poradcom MP pri procese transformácie podnikov VaK. Záujem o VaK prejavili aj ďalšie firmy, napríklad z Anglicka, ako aj niektoré banky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.