vyplývajúceho zo sociálneho vylúčenia z majoritnej spoločnosti. Odborný seminár v priestoroch prešovského hotela Dukla zorganizoval Sekretariát splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity, OSC-ODIHR (Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva OBSE) a Rada Európy.
Ako zdôraznila splnomocnenkyňa Klára Orgovánová, ich cieľom bolo navrhnúť riešenia problémov Rómov a Sinti, ktoré sú spojené s existenciou osád a hľadať možnosti na efektívnejšiu implementáciu právnej úpravy v oblasti bývania, vrátane úprav realizovaných medzinárodnými organizáciami a nadáciami. Preto k okrúhlemu stolu prizvali odborníkov zo zahraničia, ale aj z domácich rezortov na najvyššej úrovni, zástupcov mimovládnych organizácií, ale aj štátnej správy a samosprávy.
V centre pozornosti bola aj otázka historického vzniku osád, prezentácia súčasného stavu, vlastníctva pozemkov, sociálne konflikty či trvalé pobyty Rómov.
Po tom, čo vo štvrtok navštívili obce Svinia a Hermanovce v okrese Prešov, mohli v jednotlivých blokoch hovoriť aj o konkrétnych skúsenostiach z regiónu, nielen o modelových situáciách.
"V postavení Rómov je veľa momentov, ktoré sa každá spoločnosť pokúša riešiť a zväčša s málo úspešnými výsledkami. Vládne kabinety rôznych krajín sa pokúšajú hľadať východiská pilotnými programami, ale zatiaľ sa problém neriešil komplexne," povedala K. Orgovánová v úvode blokov prednášok a odovzdala slovo poradcovi pre otázky Rómov a Sinti v organizácii OSCE ODIHR Nicolae Gheorgovi. Prezentoval činnosť siete inštitúcií v Európe, ktoré sa zoberajú rovnakými otázkami a zdôraznil, že Rómovia by mali mať v medzinárodných inštitúciách svojich zástupcov, aby mali priestor na jasnú artikuláciu svojich potrieb a nárokov. "Keď sa sťažujeme, že nič nebolo urobené, sme ďaleko od praxe. Urobilo sa už mnoho, ale otázka je, aký efekt priniesli aktivity pre život adresátov. Problémom je totiž komunikácia medzi vládnymi inštitúciami, Rómami a mimovládnymi organizáciami. Cesta je spojiť potenciál a realizovať východiská v praxi," vyslovil svoje posolstvo, ale jedným dychom upozornil, že komplexnosť môže niekedy viesť až k neprehľadnosti.
Otvoril teda otázku, či nie sú účinnejšie malé kroky, špecifické pre jednotlivé regióny. Experti so skúsenosťami zo zahraničia diskutovali aj o dôsledkoch sociálnej odkázanosti, hovorilo sa aj o typoch osád vo svete a hľadaní špecifických alternatív. "Niektorí ľudia akoby chceli byť segregovaní. Musíme ich pozorne vypočuť a ak sa nechcú integrovať, zistiť, čo vlastne chcú a predložiť im iné možnosti," pripomenul N. Gheroge.
Dnes budú experti analyzovať závery diskusií a prezentovať svoje riešenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.