Etiópia považuje taliansku vládu za zodpovednú za vážne poškodenie 3000
Etiópske ministerstvo mládeže, športu a kultúry vo vyhlásení k celej záležitosti napadlo Taliansko za to, že sa mu nepodarilo zaistiť starobylý monument proti možnému zásahu blesku, lebo "dokonca aj rozvojové krajiny chránia výškové budovy a pamiatky."
Vyhlásenie pripomína, že Taliansko nedodržalo dohody o vrátení obelisku. "Etiópia už 65 rokov žiada od talianskej vlády vrátenie tejto pamiatky, ako aj ďalších, ktoré ulúpili Mussoliniho fašisti, ale bezúspešne," zdôraznilo etiópske ministerstvo, ktoré zároveň vyzvalo medzinárodné organizácie, vrátane Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru, priateľov Etiópie doma i v zahraničí, aby v tomto smere vyvinuli tlak na taliansku vládu.
Vyhlásenie Etiópie prišlo dva dni po tom, čo taliansky minister kultúry Giuliano Urbani oznámil, že poškodený rímsky obelisk Axum Taliansko vráti späť do Etiópie. Zároveň uviedol, že sa tak stane po vykonaní reštauračných prác, ktoré budú trvať približne tri až štyri mesiace.
Vrchná časť impozantného monumentu, ktorý stojí pred sídlom Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), sa v pondelok 27. mája pred polnocou zrútila na námestie Porta Capena v centre Ríma.
Taliansko a Etiópia už dlhšie vedú diplomatickú vojnu o túto 180 ton vážiacu pamiatku. Taliansko prisľúbilo vrátiť historickú pamiatku Etiópii ešte v júli minulého roka, avšak v decembri už štátny tajomník ministerstva kultúry Vittorio Sgarbi vyhlásil, že je proti jeho návratu. Svoje stanovisko odôvodnil tým, že obelisk by sa nachádzal vo vojnovej zóne a bol by vystavený veľkému riziku zničenia.
Mestečko Axum sa totiž nachádza v severnej časti Etiópie v blízkosti sporného pohraničného pásma s Eritreou. Hoci sa pohraničná vojna skončila v roku 2000 prímerím, napätie na tomto území ešte stále pretrváva. Ďalším dôvodom bola krehkosť tejto pamiatky, ktorá by do Etiópie prišla už aj tak polámaná, ako aj skutočnosť, že v Taliansku sa stĺp už "naturalizoval".
Vzácny obelisk ulúpilo Taliansko v roku 1937 počas invázie fašistického diktátora Benita Mussoliniho v Etiópii. Dvadsaťštyrimetrový artefakt na osobný rozkaz Mussoliniho rozdelili na tri kusy a previezli loďou do Ríma.
Taliansko sa však ako signatár zmluvy OSN z roku 1947 zaviazalo vrátiť majetok ukoristený v Etiópii.
Autor: Addis Abeba (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.