Zatiaľ čo v Rakúsku vyvolala samovražda 10
Vzorná žiačka Tina si strelila do srdca z obavy pred zlou známkou z matematiky. Japonskí školáčikovia páchajú samovraždy kvôli šikanovaniu zo strany kamarátov a strachu pred nezvládnutím povinností v škole.
"Prečo stále týrajú japonskí školáci svojich spolužiakov," znie nástojčivá otázka, o ktorej sa v Japonsku začína debatovať čoraz otvorenejšie. Trinásťročný chlapec nevydržal šikanovanie zo strany svojich spolužiakov, ktorí ho na toalete zviazali, poliali vodou a ukradli mu peniaze. "Takto sa nedá žiť," napísal malý samovrah v liste na rozlúčku.
Ďalšie deti sa stávajú obeťami nadmerných požiadaviek japonskej školy a vybičovanej atmosféry v triedach, ktorá ich núti podávať sústavne najlepšie výkony. Nebyť najlepší sa považuje v japonských školách za jasnú prehru nielen žiaka, ale aj jeho rodiny. Už tretiaci, ktorí patria k vynikajúcim a zdanlivo bezproblémovým žiakom, zdôvodňujú v rozlúčkových listoch svoj tragický osud "strachom o budúcnosť".
"Vždy, keď vkročím do triedy, idem sa zadusiť od enormných očakávaní a tlaku na čo najlepšie výkony. Trpím tým ja a moji kamaráti. Nechceme žiť v takomto strachu, naše srdcia túžia po slobode detí," napísalo pred svojou smrťou deväťročné dievčatko.
Príčinou tragických udalostí v japonských rodinách je v prvom rade stres, tvrdia psychológia, ktorí už niekoľko rokov upozorňujú na to, že požiadavky škôl na deti sú prehnané. Japonské deti presedia v škole celý deň, učiť sa ale musia aj po večeroch. Nezriedka ich rodičia ešte zapíšu do juku, súkromných doučovacích škôl, ktoré z nich majú vychovať akúsi detskú elitu. Nikto nesmie robiť chyby a ukázať slabosť alebo únavu. V takejto napätej atmosfére je každé priznanie sa k chybe dvojnásobným týraním žiačika.
Všetky tieto alarmujúce skutočnosti priviedli ministerstvo školstva v Tokiu na myšlienku zriadiť poradenský servis pre postihnuté deti. Poznatky pracovníkov servisu len potvrdzujú zlé pomery v medziľudských vzťahoch na japonských školách. K prejavom šikanovania patrí zahrabanie nešťastníka do zeme, miešanie výkalov do jedla, ale aj oblievanie spolužiakov vodou zo záchodovej misy.
Rodičia postihnutých detí neuspejú ani pred súdmi. Na najvyššom súde v Tokiu zamietli nedávno žalobu, týkajúcu sa týrania školáka. Sudcovia však v tomto prípade priznali aspoň morálnu spoluvinu príslušných úradov, uzatvára rakúsky denník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.