Prejdete cez Sečovce a Hriadky a ste v prvej obci Michalovského okresu v Horovciach. Miniete ju okrajom a po prejdení Trhovišťom a známymi Pozdišovcami ste v centre Zemplína v Michalovciach.
Ale predsa, kto inklinuje k poľovníctvu pri prejazde Horovcami ho zaujme erb obce zavesený na budove, v ktorej sídli obecný úrad. Na erbe obce je zobrazený biely jeleň so "zlatými" parôžkami a kopýtkami na sýtomodrom podklade. Podkladom pre návrh tohto zaujímavého erbu bola obecná pečať pochádzajúca z prvej polovice 19. storočia. Odtlačok z roku 1824 je v zbierke mestských a obecných pečatí v Krajinskom archíve v Budapešti. Na pečati s kruhopisom z roku 1834 je vyobrazený jeleň. Vzhľadom na svoj vek, autentičnosť a originálnosť bola použitá ako vzor k novooživenému erbu obce.
Kto pozná okolie Horoviec začuduje sa prečo práve jeleň sa stal vzorom pre erb, keď okolie obce tvoria väčšinou polia s úrodnou pôdou, kde sa darí skôr drobnej srstnatej a pernatej zveri. Vraj v dávnej minulosti v 18. storočí bolo v okolí obce veľa lesov a lúk. Gróf František Vandernáth s manželkou údajne vlastnili 8 lesov a okolo 2 tisíc hektárov lúk a množstvo pozemkov patriacich i nepatriacich nevoľníkom. Predpokladá sa, že tu bol poľovnícky raj. Rieka Ondava, ktorú od obce v súčasnosti delí iba ochranná hrádza, zaplavovala lužné lesy a bažiny. Panstvo usporadúvalo veľké poľovačky. Nakoniec z tejto zašlej slávy a po ústupe lesov, lúk a bažín poľnohospodárskej pôde zostal už iba erb s krásnym jeleňom.
Autor: stg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.