samotnému maľovaniu. Dôkladná príprava však v tomto prípade má svoje opodstatnenie, pretože vďaka hladkému a čistému povrchu, starostlivému odmeraniu plôch a vyrátaniu množstva farby, ako aj vďaka znalostiam o vlastnostiach jednotlivých druhov náterových hmôt predídeme mnohým nezdarom. Navyše, zle pripravená plocha alebo nesprávny výber farby môže výsledok celkom zmariť, čo nám častokrát uberá chuť od ďalšej práce. Nezenedbateľné sú aj materiálne škody, ku ktorým dochádza pre znehodnotení farieb, ktoré nie sú v súčasnosti najlacnejšie.
Keď teda máme prípravu úspešne za sebou, dôležité sú aj pomôcky, ktorými farbu na podklad nanášame. Aj tu platí, že prednosť dáme kvalite, pretože výsledok dlhšie vydrží a konečná úprava náteru bude lepšie vyzerať.
Základnou pomôckou pri nanášaní tekutých farieb sú štetce. Kupujeme radšej štetce s prírodnými štetinami ako so syntetickými hoci sú drahšie, majú dlhšiu životnosť a štetiny pri dobrej starostlivosti tak ľahko nevypadávajú. Štetce by mali mať dostatočne dlhé štetiny, pretože krátke majú nízku kapacitu držania náteru.
Do základnej výbavy budeme potrebovať:
* okrúhlu štetku s priemerom 120 až 150 mm, ľudovo nazývanú "šajbovec" na natieranie stien a stropov. Ak takú nemáme, v núdzi použijeme štetku aspoň so šírkou 100 mm.
* 50 mm štetec na natieranie zárubní a dverí
* 25 mm štetec na natieranie okien a iných úzkych miest
* zrezaný štetec so štetinami šikmo zrezanými na natieranie okolo okien (obr. 1)
* radiátorový štetec, tzv. "zárohák" s dlhou zalomenou rúčkou na natieranie za radiátormi a na iných ťažko prístupných miestach
* niekoľko tenkých linkovacích štetcov na jemnejšie detaily.
Ak potrebujeme rýchlo natrieť rovnú plochu, použijeme valček (obr. 2). Nie sú vhodné na natieranie rohov, miest okolo zásuviek a pod. Tam budeme musieť použiť na dokončenie štetec. Valčeky dostať kúpiť aj s mriežkovou podložkou, na ktorej farbu po namočení valčeka rovnomerne rozložíme po celom obvode (obr. 3). Valčeky sú najvhodnejšie na natieranie textúrových stien, kde sa štetec zadiera do nerovností a púšťa farbu, taktiež sú vhodné na stropy, pretože farba z nich nesteká ako zo štetca, keď je dlhšie v obrátenej polohe.
Na natieranie vysokých stien môžeme pripevniť k valčeku predlžovaciu rúčku. Valčeky majú dutú rukoväť, do ktorej vsunieme trebárs násadu z metly. Takto môžeme podstatnú časť stien vymaľovať bez rebríka, ten použijeme pri dokončovacích prácach so štetcom.
Ak je to možné, uprednostníme valčeky z prírodnej ovčej kože, udržia viac farby ako valčeky s nylonovou srsťou. Keďže valčeky zanechávajú mierne textúrový povrch, nie sú vhodné na nanášanie lesklých farieb, ktoré vyžadujú hladký povrch. Penové (špongiové) valčeky sú síce lacnejšie, ale zadžiavajú veľa farby, ktorá sa pri práci rozstrekuje na strany. Taktiež na povrchu náteru zanechávajú bubliny, ktoré po vyschnutí vyzerajú ako malé krátery.
Čistenie a uskladňovanie pomôcok
V prípade štetcov, ak používame emulznú farbu, štetce hneď po ukončení práce vymyjeme dôkladne vodou so saponátom, aby boli štetiny poddajné. Štetce použité na lakovanie a natieranie olejových a syntetických náterív vyčistíme benzínom, terpentínom alebo špeciálnymi čističmi či riedidlami. Potom ich umyjeme vodou a mydlom. Sušíme a uskladňujeme ich vo zvislej polohe, najlepšie zavesené. Môžeme ich držať aj vo vode, ak rúčku prevŕtame a prevlečieme cez ňu kúsok rovného drôtu, ktorý sa bude opierať o okraje pohára. Štetec sa nedotýka dna a štetiny sa neničia (obr. 4).
Valčeky zbavíme zvyškov farby na novinovom papieri, umývame podobným spôsobom ako štetce. Niektoré typy však treba pred umytím rozobrať.
Ďalšími pomôckami sú striekacie pištole (obr. 5), vhodné na rovnomerné nanášanie riedkych farieb, tlakové striekačky s rozprašovacou pištoľou na hadici (obr. 6) a farby v sprejoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.