zásoby krmovín na lúkach a pasienkoch.
"Pestovatelia zemiakov musia okamžite začať s postrekom proti plesni. Obilninám sa v tejto fáze významne pomôcť nedá. Môžeme len veriť, že intenzita dažďov ustúpi. Pravdou je aj to, že Medard sa hlási o slovo," charakterizoval súčasný stav na poliach Zemplína pracovník Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Košiciach Marián Radosa.
Podľa informácií z Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva v Humennom, dažde pomohli vegetácií. V podhorských oblastiach však priniesli Hornozemplínčanom nové starosti. Ohrozili im krmovinovú základňu. Trávnaté plochy na Poloninách a južných svahoch Vihorlatu aj pod náporom vody majú ďaleko ku stavu, v akom boli v minulých rokoch.
"Dlho očakávaný dážď je tu, ale nedokázal vrátiť do normálnych koľají slabo rozvinutú vegetáciu lúk a pasienkov. Hneď po prvých dažďoch sme pokosili 70 hektárov plôch, ale nestihli sme zobrať trávu z poľa. Následkom ďalších začala spodná tráva prerastať pokosené plochy a preto budú problémy aj v nasledujúcom období. Dnes sa na podmáčané lúky nedostane žiadna zberová technika. Naviac, do 7-hektárovej výmery zemiakov sa "hodila" pleseň," zhodnotil stav na poliach spoločnosti Agroluk, s. r. o., v Kamenici nad Cirochou jej konateľ Ján Luksaj.
Cirošskokameničania vystihli len niekoľko priaznivých dní a uskladnili 700 ton kvalitného sena. Pre živočíšnu výrobu spoločnosti je to príliš málo a majú obavy, že sa im nepodarí kvalitne pozbierať kvôli prvej tráve ani otavu. Začína sa bol o každú piaď zelenej plochy.
Autor: var
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.