odovzdajú orgány štátnej správy, čiže Okresné úrady (OÚ) . Návrhy delimitačných protokolov sú už spracované a budú mať dvadsať dva strán. Ako sme sa dozvedeli, starostovia a primátori musia podľa zákona delimitačný protokol podpísať. Môžu tak však urobiť s výhradami.
V okrese Poprad prejde do rúk samosprávy celkom 155 školských zariadení. V samotnom meste Poprad to bude celkom 55 zariadení. Pod priamym riadením OÚ ostane iba jedno zariadenie a to Pedagogicko-psychologická poradňa, štyri školy v prírode, ako aj Centrum voľného času prejdú do pôsobnosti Vyššieho územného celku.
Predstavitelia samosprávy sa najviac obávajú toho, aby s delimitáciou majetku štátu neprešli pod mestá a obce i dlhy. Podľa prednostu OÚ Poprad Milan Baran (na snímke), sa toho obce a mestá nemusia obávať. "K 30. aprílu máme záväzky v kapitole tovary a služby vo výške asi 3,165 milióna korún. Odhad je do konca roka asi 8 miliónov korún. Vláda však prisľúbila, že školy budú oddĺžené," vysvetlil prednosta. Faktom však je, že štát uhradí iba dlhy z roku 2001.
Problémy s nejasnými majetkovoprávnymi vzťahmi nepovažuje prednosta OÚ v rámci delimitácii za prvoradé. V tomto smere sú nejasné vzťahy okolo Základnej škole (ZŠ) Ždiar a čiastočne i v prípade jednej z budov ZŠ v Liptovskej Tepličke. Štát nemá peniaze na odkúpenie pozemkov a budov.
Väčšina obcí v snahe ušetriť a nakumulovať financie spojila základnú a materskú školu (MŠ) do jedného právneho subjektu a to aj v prípade malotriedok.
Odbor školstva, mládeže a telesnej kultúry (OŠMTK) bude po prvom júli i naďalej existovať a zabezpečovať metodickú činnosť. V jeho kompetencii bude okrem iného i kontrola závodného stravovania. "Pod obce a mestá prejde napríklad povinnosť kontroly dochádzky," uviedla šéfka OŠMTK Alena Madzinová. Ústretový krok štátnych orgánov bol v spracovaní mzdovej agendy školských zariadení. Tú si budú samostatne spracovávať iba mestá. Väčšina obcí sa podľa A. Madzinovej v tomto smere obrátila na OÚ.
V okrese Stará Ľubovňa prejde do rúk samosprávy 110 školských zariadení. "Chceli sme obciam a mestám uľahčiť niektoré kroky, preto sme spracovali harmonogram otvárania účtov, odhlasovania elektromerov a podobne. Vypracovali sme návrhy zriaďovateľských listín," povedala Marta Broneková, šéfka OŠMTK, OÚ v Starej Ľubovni.
Dlh škôl v staroľubovnianskom okrese je k 30. aprílu 1,017 milióna korún. Faktúry za energie tvoria asi tri štvrtiny dlhu. Prednosta OÚ Andrej Mokriš dúfa, že dlh štát uhradí. Väčšie problémy sú z cirkevnými školami, kde štát dlhuje zhruba 550 tisíc korún na mzdách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.