odohráva svetový šampionát. Hoci naša reprezentácia na defilé najlepších svetových kolektívov chýba, predsa len má aspoň symbolické zastúpenie v podobe legionárov pôsobiacich u nás. Za takých možno považovať aj dvoch senegalských futbalistov Alassane Nianga a Emanuela Tavaréza. Oslovili sme druhého menovaného, aby sa nám zdôveril so svojimi pocitmi z prvých vystúpení reprezentácie Senegalu na prebiehajúcich Majstrovstvách sveta. "Víťazstvom Senegalu nad úradujúcimi majstrami sveta Francúzmi som ani nebol príliš prekvapený. Veril som totiž, že neprehráme. Spoluhráčom, ktorí tipujú výsledky, som radil, nech dajú remízu alebo našu výhru. Príliš mi neverili. V stretnutí s Dánskom sa zrodila remíza 1:1. Vedel som, že to bude ťažký zápas, lebo Dáni preferujú iný štýl. Lepšie sa nám hralo s Francúzmi, hoci sú majstrami sveta. Máme štyri body, no to nemusí stačiť na postup zo skupiny. Ak by sme s Dánskom vyhrali, bolo by nám teraz oveľa lepšie, no i Francúzi musia bezpodmienečne vyhrať," povedal E. Tavaréz, ktorý sa osobne pozná s brankárom senegalskej reprezentácie Tony Silvom. Spomína, že odohrali proti sebe jeden zápas, v ktorom bol trebišovský legionár na domácom trávniku. Ale hoci v celom stretnutí mali jasnú prevahu, súper po dvoch strelách z priamych kopov vyhral 2:0. "Zo súčasných reprezentantov Senegalu ma upútali svojimi výkonmi útočník El Hadj Diouf, ktorý bol naposledy vyhlásený za najlepšieho športovca Afriky a v zálohe dobre operuje Khalilou Fadiga. Vo štvrtkovom zápase proti Dánsku dostal šancu i Henri Camara, ktorý v poslednej dobe viac sedel na lavičke náhradníkov," osvedčil dobrú znalosť pomerov vo výbere senegalského trénera Bruna Metsua.
Málokto však vie, aká kľukatá bola Tavarézova cesta na južný Zemplín a Slovensko vôbec. Hoci už štyri roky patrí k pevným súčastiam trebišovskej zálohy, sprvoti nemal v krajine pod Tatrami na ružiach ustlané. Pretĺkal sa rôznymi klubmi, až našiel ten správny. Tu je jeho stručná vizitka: "Narodil som sa 10. januára 1971. Futbal hrám od svojich jedenástich rokov, začínal som v mladšom doraste. Potom som sa dostal do A tímu, kde som hral dva roky druhú ligu. Hral som i našu najvyššiu súťaž päť rokov. Naposledy som na africkom kontinente pôsobil v klube ASS Sonacos Yubel. Na Slovensko som prišiel na skúšku do Tatrana Prešov, kde som však nepochodil. Býval som v Michalovciach, trénoval vo Vranove nad Topľou. Medzitým som to skúšal i vo vtedajšom druholigovom Matadorfixe Bratislava. Do Slavoja som prišiel koncom januára 1998," prezradil tridsaťjedenročný Afričan. Ako nám ďalej povedal, v Trebišove si už dávno zvykol. Je tam stará partia dosť dlho pokope. Za štyri roky sa so spoluhráčmi skamarátili a dobre si už rozumejú. Jedno mu však stále vadí: "Stále hráme v posledných ročníkoch o záchranu, čo nám nepridáva na pokoji. Zbabreme jesennú časť. Získame málo bodov a v jarnej časti musíme šliapať naplno. Neviem povedať, či konečne pôjdeme na postup. Všetko záleží na tom, čo povedia funkcionári," vyjadril sa ľavonohý futbalista.
Jeho dvojičkou v Trebišove je ďalší senegalský rodák Allu Niang. Predtým vraj o sebe vedeli len z tlače, až v Trebišove sa osobne spoznali. Je zaujímavé, že vyššiemu z dvojice futbalistov čiernej pleti nechýbajú vysoké ambície. Skúšal to aj v ligovom Ružomberku, ale po polroku sa vrátil. "Allu Niang sa raz vyjadril, že ak chce reprezentovať svoju krajinu, musí hrať v Mars superlige. Všetci, ktorí hrajú teraz za Senegal, pôsobia v prvoligových mužstvách, najmä vo francúzskej lige. Bolo by nepochopiteľné, že by on hral na Slovensku v tretej lige a mohol sa uchádzať o reprezentačný dres," vravel o spoluhráčových ambíciách. Tavaréz si však myslí, že Allu má na to, aby mu to v Mars superlige vyšlo. Má ešte len dvadsaťdva rokov a oproti nemu oveľa viac možností. Skúšal to už v Ružomberku i v 1. FC Košice, no jeho kamarát verí, že dobrú ponuku ešte dostane.
Hoci mu nie je osud materskej vlasti na svetovom šampionáte ľahostajný, momentálne má prednosť pôsobenie v Slavoji Trebišov. Aj vtedy, keď v televízii vysielajú priamy prenos zo svetového šampionátu. "Samozrejme, že fandím nášmu reprezentačnému výberu, no v Trebišove mám momentálne svojho chlebodarcu. Ak máme tréning a tréner vyžaduje moju účasť, musím ísť, hoci by som rád sledoval v televízii priamy prenos z Majstrovstiev sveta vo futbale," doplnil E. Tavaréz, ktorý, samozrejme, drukuje aj ostatným africkým reprezentáciám. Najviac verí v E skupine Kamerunu, ktorý je podľa neho ešte silnejší ako Senegal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.