projekt orientovaný na podporu vstupu Slovenska do Severoatlantickej aliancie Davidov pripravoval ako externista na základe zmluvy s košickým štúdiom Slovenskej televízie. Časť nákladov vo výške viac ako 3 milióny Sk hradí Ministerstvo obrany SR, podiel štúdia Košice predstavuje 3,75 milióna Sk.
Po prepuknutí sporu v STV, keď moderátori Beáta Oravcová a Michal Dittert odmietli moderovať reláciu O päť minút dvanásť a rozhodli sa z televízie odísť, sa režisér Davidov rozhodol poskytnúť nám svoje skúsenosti, ktoré podľa jeho vyjadrenia dokazujú existenciu cenzúry, neprípustného politického tlaku a poškodzovania autorských práv aj v košickom televíznom štúdiu. "Vedenie spravodajstva napriek môjmu nesúhlasu a písomným protestom zostrihalo tri pripravené relácie v rámci cyklu Načo NATO. Zároveň ma odvolali z projektu," tvrdí Davidov.
Podľa protokolov o schválení relácie vedúci spravodajstva Peter Navrátil vytýka autorom predovšetkým nevyváženosť materiálov. "Vedeniu vadí, že v jednotlivých reláciách vystupujú okrem predstaviteľov vlády aj zástupcovia strany SMER a ANO Monika Beňová, Róbert Fico a Pavol Kuljaček. Myslím si, že predstavitelia strán, ktoré majú dlhodobo vysoké preferencie a tým aj vplyv a spoluzodpovednosť za náš vstup do NATO, majú právo sa k naším ambíciám vyjadriť. Aj napriek tomu, že momentálne nie sú v parlamente. Pritom svojimi vyjadreniami podporujú naše snaženie," tvrdí Davidov.
Ako ďalej uviedol, konflikt s vedením košického štúdia vznikol koncom apríla tohto roku. Riaditeľ košického štúdia Marián Kleis odmietol podpísať cestovný príkaz pre televízny štáb, ktorý mal vycestovať do Bruselu a natočiť ďalšie pokračovania voľného cyklu s vrcholnými predstaviteľmi NATO. "Riaditeľ svoje rozhodnutie odôvodnil zlou finančnou situáciou. Podľa mojich vedomostí však neboli vyčerpané všetky finančné prostriedky určené na výrobu tohto programu. V tom istom čase však 20-členný štáb košického štúdia išiel natáčať zábavnú reláciu Kaviareň Slávia do Chorvátska. To bola pre mňa posledná kvapka. Preto som poslal písomnú sťažnosť ústrednému riaditeľovi STV pánovi Materákovi. Odvtedy na projekte už nepracujem."
Režisér Dušan Davidov, ktorý je zároveň predsedom Asociácie slovenských audiovizuálnych režisérov, sa obrátil listom aj na predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ministra obrany Jozefa Stanka. "Darmo som vedúcich pracovníkov upozorňoval, že takéto počínanie vrhne zlé svetlo nielen na košické štúdio STV, ale na celé Slovensko. Nič nepomohlo," tvrdí Davidov.
P. Navrátil: Musíme strážiť princípy verejnoprávnej televízie
Šéf spravodajstva košického štúdia STV Peter Navrátil rezolútne odmieta obvinenia z akýchkoľvek politických tlakov či z cenzurovania materiálov, ktoré režíroval Dušan Davidov. Podľa jeho vyjadrenia režiséra viackrát upozornil na nevyváženosť jednotlivých relácií z cyklu Načo NATO.
"Je pre mňa nepochopiteľné, keď v relácii venovanej ochrane východných hraníc sa viackrát objaví pán Fico zo Smeru a pán Kuljaček z ANO a pritom chýba názor ministra vnútra, ktorý je za priepustnosť hraníc zodpovedný. Alebo keď sa k návšteve pána prezidenta v USA vyjadruje spolu s Róbertom Ficom podpredsedníčka SMER-u Monika Beňová a nie pán prezident, ktorého sa to bezprostredne týka. Požiadal som pána Davidova, ktorý pripravuje reláciu na základe externej zmluvy, aby neadekvátne synchróny vypustil, on však odmietol. Mal som teda právo i povinnosť zasiahnuť," tvrdí Navrátil.
Šéf spravodajstva bol jedným z tých pracovníkov košického štúdia, ktorí v utorok tohto týždňa podporili výzvu bratislavských redaktorov STV, aby jej vedenie urýchlene prijalo opatrenia, ktoré vylúčia politické tlaky na vysielanie. "Bol by som sám proti sebe, keby som sa snažil takýmto spôsobom ovplyvňovať tvorcov. Ako zamestnanci sme viazaní chartou spravodajstva a musíme strážiť princípy verejnoprávnej STV," reagoval Navrátil.
M. Kleis: Dali sme priestor všetkým relevantným stranám
Riaditeľ košického štúdia STV Marián Kleis považuje obvinenia za absurdné. Podľa jeho vyjadrenia v priebehu dvoch rokov režíroval Dušan Davidov viac ako sto častí seriálu. "Pán Davidov má súkromnú firmu a spolupracoval s nami na základe externej zmluvy. Boli sme s jeho prácou spokojní, pokiaľ dával adekvátny priestor všetkým relevatným stranám, teda aj predstaviteľom SMER-u či ANO. Nemám nič proti Róbertovi Ficovi či Monike Beňovej. V sporných pokračovaniach sa však stotožňujem s rozhodnutím šéfa spravodajstva," zdôraznil Kleis.
Podľa jeho vyjadrenia televízia financovala dve cesty televízneho štábu do Bruselu. Tretiu neodsúhlasil kvôli katastrofálnej finančnej situácii v štúdiu. "Bratislava nám z mesačnej dotácie škrtla milión korún, nemáme peniaze na to, aby sme púšťali štáby do zahraničia. Napríklad ani nášmu športovému redaktorovi Marekovi Mryglotovi sme nemohli zaplatiť cestu na majstrovstvá sveta v kolkoch v Osijeku a na cestu na majstrovstvá sveta v hokeji si podľa Bratislavy mal nájsť sponzora. Myslím si, že pán Davidov mal s nami podpísanú nadštandardnú zmluvu. Teraz to budú robiť naši interní zamestnanci za podstatne nižších nákladov, za plat."
Ako uviedol, externí režiséri, ktorých si televízia najíma na jednotlivé relácie, nemajú nárok zasahovať do dramaturgie. "O dramaturgii rozhoduje pán Navrátil." Podľa Kleisa zábavnú relácia Kaviareň Slávia, ktorú nakrúcali v Chorvátsku, hradili sponzori. "Vyšla nás lacnejšie, akoby sme ju robili v Košiciach."
Ako uviedol, finančné zdroje určené na cyklus Načo NATO a Čo vy NATO sú už vyčerpané. "Zmluva s ministerstvom o koprodukcii sa skončila v marci tohto roku. Napriek tomu budeme v natáčani pokračovať," zdôraznil Kleis. Zároveň dodal, že všetky náklady spojené s výrobou cyklu relácií sú prísne evidované a kedykoľvek ich môže predložiť kontrolným orgánom. "Keď niekto má podozrenie, že peniaze sa prehajdákali, mal by na to upozorniť orgány činné v trestnom konaní," uzatvára riaditeľ košického štúdia STV.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.