svojimi rezortnými kolegami z kandidátskych krajín však zdôraznil, že USA zatiaľ nerozhodli, pozvanie ktorých krajín na novembrovom summite NATO v Prahe podporia.
"Minister Rumsfeld potvrdil vážny záujem a podporu USA pre ďalšie rozširovanie NATO. Zdôraznil, že prezident Bush i americký Senát veľmi podporujú robustné rozšírenie," informoval TASR o obsahu včerajšieho stretnutia štátny tajomník slovenského ministerstva obrany Rastislav Káčer.
Podľa jeho slov však Rumsfeld zdôraznil, že USA sa ešte nerozhodli, ktoré kandidátske krajiny podporia. USA ich budú hodnotiť individuálne podľa dosiahnutých výsledkov v príprave a schopnosti prispieť k posilneniu aliancie. Slovensko na schôdzke opäť potvrdilo postavenie silného kandidáta, uviedol Káčer.
Hoci NATO zatiaľ nerozhodlo, koľko krajín na summite v Prahe pozve, v Bruseli sa už celkom otvorene hovorí o rozšírení o sedem krajín. Okrem Slovenska by to bolo Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko a Rumunsko.
Americký minister s kolegami z tzv. Vilniuskej desiatky (V10 - desať kandidátskych krajín, vrátane SR) diskutoval aj o tom, ako reformovať a reštrukturalizovať ozbrojené sily, aby boli lepšie schopné čeliť novým hrozbám, napríklad terorizmu. Ozbrojené sily jednotlivých krajín by sa podľa neho mali špecializovať a vzájomne dopĺňať a kombinovať.
Takéto záväzky príjmu podľa štvrtkového rozhodnutia ministrov obrany členské krajiny NATO v Prahe. Nová iniciatíva na zvýšenie obranyschopnosti má posilniť schopnosti aliancie čeliť hrozbe terorizmu. Preto by sa pozornosť mala sústrediť na obranu proti chemickým, biologickým a jadrovým útokom, lepšiu komunikáciu a koordináciu.
Káčer takéto záväzky privítal a ubezpečil, že Slovensko bude na ne pripravené. "Určite sa prihlásime k tejto výzve. Veľmi oceňujem, že na pražskom summite sa príjme plán, na základe ktorého sa štáty zaviažu projektovať špecifické sily, ktoré sa budú vzájomne dopĺňať," uviedol štátny tajomník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.