sympózia o výpočtovej inteligencii pod názvom Euro - International Symposium on Computational Intelligence. Táto téma je dominantou súčasnej vedy. Umelá inteligencia je vzrušujúci vedný odbor a aj laik si pod týmto pojmom predstaví sci-fi, roboty a špeciálne múdre stroje.
"Ale umelá inteligencia nie je len o budovaní robotov, ale najmä o inteligentných technológiach," poopravil nás vedúci Centra pre inteligenčné technológie Prof. Ing. Peter Sinčák, CSc. Toto centrum je zriadené pri Katedre kybernetiky a umelej inteligencie na Fakulte Elektrotechniky a informatiky TU Košice. "V roku 2001 naša katedra získala akreditáciu ako prvá a jediná v celom bývalom Československu," pochválil sa P. Sinčák.
V ich prípade skromnosť nie je na mieste, keďže sa aktívne podieľajú na mnohých medzinárodných projektoch a ich práca je celosvetovo uznávaná. "Naše laboratórium patrí v rámci EÚ do siete inteligentných technológií. Sme aktívnym účastníkom, zodpovedáme za celosvetové súťaže na internete, do ktorých sa môže zapojiť hociktorý účastník. Zadávané sú rôzne riešiteľské úlohy a najúspešnejší riešitelia sú ocenení. Tohto roku sme vypísali súťaž s Tatra bankou o modelovaní správania klienta. Táto inštitúcia nám poskytla zakódované informácie a riešitelia musia predikovať šesťmesačné správanie klienta. Zatiaľ je prihlásených 110 účastníkov z celého sveta a uzávierka je 2. augusta. Traja najúspešnejší získajú pobyt v Portugalsku."
Práve na tomto príklade sa nám P. Sinčák snažil vysvetliť, že umelá inteligencia je najmä o hľadaní a o spracovaní dát a zároveň ich aplikácia v praxi. "Aj podľa sociológov bude umelá inteligencia zohrávať dominantnú úlohu. Smerujeme k všadeprítomnej inteligencii. My našich študentov vychovávame pre budúcnosť, čiže nie na päť, ale aspoň na nasledujúcich 30 rokov. Základom je čerpať informácie od expertov a následne ich aplikovať a využívať v praxi."
Práve tieto témy budú rezonovať na sympóziu, na ktorom bude vyše 100 účastníkov, z toho viac ako 20 významných vedcov z celého sveta. Diskusie sa budú dotýkať aplikácií a teórie v rôznych oblastiach informačnej spoločnosti, ako v riadení a automatizácií, manažmente, bankovníctve, elektroenergetike, hutníctve a ďalších oboroch.
Súčasne sa bude diskutovať aj o tzv. humanoidnych robotoch. "Ešte pred pol rokom, by som diskusiu o humanoidnnych robotoch nepripúšťal. Teraz však doba priniesla aj tieto otázky. Na sympóziu bude odborná diskusia o filme Stevena Spielberga "Umelá Inteligencia." Z tohoto filmu totiž vyplynuli veľmi zaujímavé otázky. Diskusiu k tejto téme bude viesť Prof. Shuji Hashimoto z Waseda University v Tokyu."
Konkrétne sa budú zaoberať morálnymi otázkami vedy v budúcnosti. "Budú musieť byť určené pravidlá pre robotov. Čiže každý robot by mal mať svojho vlastníka. Táto diskusia je prvá a jediná na európskom kontinente," dodal P. Sinčák.
Cieľom organizátorov akcie je okrem odbornej diskusie a výmene skúsenosti z oblasti umelej inteligencie aj promotovanie slovenskej vedy, výskumu a aplikácií umelej inteligencie na Slovensku, ako i propagácie slovenského školstva a Slovenskej republiky pred svetovou odbornou komunitou. Z podujatia sa vydajú zborníky v dvoch renomovaných nakladateľstvách, a to vo vedeckom nakladateľstve IOS PRESS v Amsterdame a World Scientific v Singapure. Zborníky vyjdú v celosvetovej distribúcii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.