RNDr. Beáta Brestenská. V programe ANO figuruje rezort školstva ako jedna z priorít, v ktorej táto politická strana vidí budúcnosť Slovenska, čo do ekonomického rozvoja krajiny i možností mladej generácie.
"V prvom rade by sme chceli presadiť zmenu spôsobu financovania, ktorú by predstavoval akýsi poukážkový model," hovorí Beáta Brestenská. "Každý žiak by dostal určitý obnos peňazí a cez rodiča by ho vložil do základnej či strednej školy, ktorú si vyberie. Sem by už prichádzal s tým, že si u vybranej inštitúcie objednal službu. Škole tak vznikna povinnosť pipraviť žiaka tak, aby bol uplatniteľný na trhu práce. Vďaka poukážkam by táto inštitúcia mala šancu získať väčší obnos peňazí, ktorý by efektívne a účelovo využila a študent si sám nasmeruje, ovplyvňuje a kontroluje svoje vzdelávanie," dokončila zástupkyňa ANO.
Škola tretieho tisícročia by tiež mala byť postavená na nových technológiách v súhre so smerovaním do EÚ. Súčasťou tejto teórie je i zmena vyučovacieho procesu úplne od základu, kedy by študent komunikoval so svojim učiteľom na úrovni rovnocenného partnera. "Učiteľské poslanie by sa tiež malo rozšíriť i za brány školy do lokality, v ktrej pôsobia. V ich rukách by bolo školenie ľudí v tej ktorej komunite, aby títo dokázali žiť v novej informačnej spoločnosti," dodáva Beáta Brestenská.
ANO tiež apeluje na liberalizáciu trhu škôl. Kedy by školy mali mať rôznych zriaďovateľov, nielen štát, ale i obce, cirkev, či súkromníkov. Tým pádom sa odstráni podľa ANO neobjektívne prijímacie konanie pre záujemcov na stredné a vysoké školy, ktoré neodráža ozajstný záujem študenta a jeho možnosti. Aliancia nového občana preto presadzuje prijímanie študentov na školy bez prijímačiek.
"Každý stredoškolák by musel absolvovať štátnu maturitu. Do akej úrovne úspešnosti, to si už stanovia vo svojich podmienkach jednotlivé univerzity, podľa ambícií, ktoré majú. Tak isto by to malo fungovať na základných a stredných školách, kde by sa úroveň žiakov mapovala cez špeciálne štátne postupové testy. Cieľom je, aby čo najviac detí dokončilo stredné vzdelanie a zvýšila sa šanca na vysokoškolské vzdelanie pre každého," dokončila Beáta Brestenská, ktorá pôsobí na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.