Slovensko uzavrie na budúci týždeň v utorok v Luxemburgu ďalšie dve kapitoly európskej legislatívy
Okrem toho Slovensko ukončí na ministerskom kole rokovaní uzavrie fytosanitárnu a veterinárnu časť kapitoly poľnohospodárstvo. Na rokovacom stole pre záverečný polrok negociácií ostane len zvyšok poľnohospodárstva, rozpočtové ustanovenia, hospodárska súťaž a regionálna politika, pričom tú má SR šancu uzavrieť už v júli na prvom kole rokovaní počas dánskeho predsedníctva.
V kapitole inštitúcie ponúkla EÚ Slovensku 13 kresiel v Európskom parlamente, jedného člena Európskej komisie a sedem hlasov v rozhodovacom orgáne - Rade ministrov.
"Slovensko prijalo ponuku EÚ, pretože ju považujeme za zodpovedajúcu našim záujmom a veľkosti populácie," povedal včera v Bruseli hlavný slovenský vyjednávač s EÚ Ján Figeľ.
Čo sa týka kapitoly spravodlivosť a vnútro, ide podľa Figeľa o jednu z najcitlivejších oblastí, pretože bezpečnosť a ochrana hraníc sú dominantnými záujmami všetkých členských hraníc.
Hoci Slovensko bude musieť k dátumu vstupu implementovať celú tzv. schengenskú legislatívu, schengenská hranica, ktorá je dnes medzi SR a Rakúskom, sa na východ posunie až po niekoľkých rokoch. Figeľ očakáva, že by to mohlo trvať najmenej dva-tri roky. Počas nich budú Slováci pri cestách do Rakúska naďalej potrebovať pasy.
Ministerské kolo rokovaní EÚ s kandidátskymi krajinami sa v Luxemburgu začne už v pondelok popoludní a budú pokračovať v utorok ráno.
Tri kapitoly uzatvorí Lotyšsko, ktoré sa tak posunie na 27 hotových súborov legislatívy, ako aj Bulharsko, ktoré ich dosiahne 20. Estónsko a Poľsko zatvoria po dve kapitoly, budú mať 26 resp. 25 hotových, Cyprus, Slovinsko a Malta zatvoria po jednej a dosiahnu 28, 27 resp. 22 uzavretých kapitol. Maďarsko ostane na doterajších 24 a Česko, ak opäť odmietne ponuku v doprave, na 25 kapitolách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.