oslavovať - aj keď bol súdok piva pripravený - muži zachraňujúci majetky i životy pred červeným diablom súťažili v požiarnickom športe. Na mieste určenia sa ráno pred ôsmou hodinou stretli jednotky z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Košice-okolie, Spišskej Novej Vsi, ako aj kolegovia zo základní Košice-mesto, Rožňava a U. S. Steel.
"Ide o akési okresné kolo súťaže v hasičskom športe, odkiaľ najlepší postúpia do krajských zápolení," privítal nás riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Košice-okolie Ľubomír Hochvart. Súťaž pozostávala z troch disciplín. Prvou bol výstup do štvrtého podlažia hákovým rebríkom cvičnej veže. Aj napriek tomu, že nik zo súťažiacich nechápal, prečo názov disciplíny nekorešponduje so skutočnosťou, keďže veža má len tri podlažia, všetci sa do zápolenia pustili s vervou. Táto disciplína je vraj prebraná z Ruska, kde sa jednoducho prízemie považuje za "pervij etaž". Muži dávali do zdolávania kolmej steny všetko a aj keď to chvíľami vyzeralo, že sa niektorí z nich ocitne na zemi, istenie lanami dopadlo dobre. Náročnou fázou prešli aj počas behu na sto metrov cez prekážky a všetko vyvrcholilo kráľovskou dosciplínou ktorou je od nepamäti požiarny útok.
Aj keď sa hasiči v podstate zabávali bezpečnosť obyvateľstva bola údajne zabezpečená. "Ochrana je na prvom mieste, jednotky sú na základniach v plnej pohotovosti. Môžeme pokojne súťažiť, za favorita pasujem družstvo zo Spišskej Novej Vsi," hovorí Ľ. Hochvart, ktorého sme vzápätí podpichli, či sú Košičania slabo trénovaní. "To si nemyslím, skôr tu zohráva ulohu tradícia, pretože v Spišskej Novej Vsi máme viacero reprezentantov v tomto športe. Snáď aj tým, že niektoré veliteľstvá disponujú menším počtom vhodných typov ľudí. Snažíme sa však šliapať im na päty."
Jediná technika, ktorá sa dostala do akcie, boli prenosné požiarne striekačky na útok. "Ekonomická situácia má vplyv aj na žalostný stav našej techniky. Nedávno boli nejaké prostriedky v rámci Slovenska uvoľnené, zakúpili sa cisterny, aj keď nie priamo pre nás. Prísľub však máme a dúfam, že bude i naplnený."
Aj napriek sľubným prognózam staručká technika čoraz častejšie zlyháva. "Ten stav nie je bohvieaký, avšak nateraz sme ako-tak schopní vždy zasiahnuť, keď to je potrebné. Techniku si dávame dohromady najčastejšie, žiaľbohu, svojpomocne. Vo voľnom čase to už neriešia, pretože Zákonník práce nám trocha skomplikoval situáciu. Keby sme chceli niekoho poveriť nejakou úlohou, bolo by mu to potrebné zaplatiť, či udeliť náhradné voľno."
A koľko techniky by bolo potrebné kúpiť, aby boli naše základne porovnateľné s tými zahraničnými? "Veľmi ošemetná otázka, aj keď naše autá, či stroje sú na prvý pohľad v poriadku. Keď sme však nedávno robili štatistiku z hľadiska poruchovosti, vyšlo nám, že za posledný rok nebolo vozidla, či stroja, ktoré by nemalo poruchu. Generálky nevykonávame, sú drahé."
Aj keď si hlavne bývalí mestskí požiarnici platovo polepšili, podľa Ľ. Hochvarta každý dostane peniaze len na základe skúseností a postavenia. V Košiciach iba nedávno z hasičského zboru ľudí prepúšťali, naopak na okolí ich je akútny nedostatok. "Tento mesiac sa bude vykonávať výberové konanie, pretože sú voľné miesta na hasičov v Moldave, Čani, či Bidovciach. Musím však povedať, že záujem je obrovský, zhruba desať ľudí na jedno miesto."
V súťaži si podľa predpokladov najlepšie viedli borci zo Spišskej Novej Vsi, druhá skončila Rožňava a tretiu priečku obsadili hasiči z okresu Košice-okolie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.