USA/Francúzsko 2001, 147 minút
réžia, scenár: David Lynch, hrajú: Justin Theroux, Naomi Wattsová, Laura Elena Harringová
Americký kultový režisér David Lynch patrí medzi najosobitejších filmových tvorcov minulého storočia. Jeho diela pravidelne získavajú ocenenia na filmových festivaloch a priťahujú divákov svojou neurčitosťou a tajomnosťou. Najnovším Lynchovým filmom je snímka Mulholland Drive (nazvaná podľa ulice v Los Angeles). V spletitom bizarnom príbehu vychádza z klasických filmov noir, nemeckého expresionizmu a z klišé hollywoodskych filmov.
Neznáma čiernovláska unikne vražde, stratí však pritom pamäť. Ukryje sa v dome, do ktorého príde naivná blondína Betty. Čiernovláska sa jej predstaví ako Rita. Spoločne začnú pátrať po jej minulosti. Od chvíle, keď sa z dievčat stanú lesbické milenky, sa všetko ukáže omnoho zložitejšie, než sa zdá. Do deja stále dôraznejšie vstupujú typicky lynchovské figúrky (záhadný Kovboj, spievajúca plačka) či rekvizity (modrá krabička). Pre pochopenie filmu je dôležité to, že pôvodne malo ísť o pilotný diel k televíznemu seriálu spoločnosti ABC. Spoločnosť ho však odmietla a tak sa seriál ani nezačal natáčať. Lynch ponúkol hotový materiál spoločnosti CANAL+ a podarilo sa mu získať prostriedky na dokončenie filmu pre kiná. Preto má prvá, približne dvojhodinová časť tak pomalé tempo, príbeh je rozohraný doširoka veď dramatický dych mal vystačiť minimálne na desať pokračovaní. I preto je tak viditeľný rozdiel medzi prvou a druhou, tridsaťminútovou časťou, v ktorej sa príbeh raketovo zrýchli a svojou skratkovitosťou môže nepripraveného diváka zmiasť.
V týchto okamihoch treba sledovať film so zvýšenou pozornosťou, nenechať si ujsť, že blondínu v prvej i druhej časti (Betty/Diane) hrá tá istá herečka a že vlastne ide o rovnaký príbeh, len z hľadiska časovej postupnosti sú jeho dve časti prehodené. Lynch so svojimi spolupracovníkmi natočil strhujúce dielo, ktoré zaujme hitchcockovským budovaním napätia, dômyselnou prácou s tajomstvom, ironickou nadsádzkou, spojenou s čiernym humorom, i dráždivou erotikou. Dôležité je tiež prostredie, v ktorom sa dej odohráva, teda hollywoodske bulváry, domy a štúdia. Na Mulholland Drive je obdivuhodné to, ako si režisér poradil s torzovitým materiálom a ako vlastne dokázal behom záverečnej polhodinky povedať to, čo by sa tiahlo hodinami seriálu. Síce sa v niektorých motívoch opakuje, ale svojimi filmami hovorí vlastne vždy o tom istom. O dobre a zle na tomto svete, o svetle a tme v ľudskej duši.
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.