zatiaľ nezmenil.
Ako zdôraznil prorektor pre vzdelávanie Imrich Belejkanič (na obr.), pre ubytovanie v študentskom domove s kapacitou 1 632 miest, hoci v dennej forme na PU študuje 4 730 mladých ľudí, platí smernica rektora. Tá obsahuje kritériá schválené Akademickým senátom, podľa ktorých komisia k jednotlivým žiadostiam pristupuje. "Všetky žiadosti boli posúdené na základe kritérií a hodnotené bodovacím systémom. V komisii boli aj zástupcovia študentskej rady, aby bola zabezpečená objektivita. Prvý zoznam študentov, ktorí splnili kritériá je už zverejnený a proces ubytovania prebieha," uviedol. Pripomenul tiež zvláštnu rektorskú rezervu, ktorú vytvorili pre sociálne prípady (50 miest), zahraničných študentov, športovcov (50) a umelecké súbory (100). Na okraj pripomíname, že vlani boli z hygienických dôvodov zrušené prístelky a mesačné poplatky za ubytovanie sa pohybujú od 250 do 750 korún.
Rodiny ostatných študentov teda musia načrieť hlbšie do peňaženky a nájsť ubytovanie buď v stredoškolských internátoch, penziónoch, alebo na privátoch, čo dnes nie je lacná záležitosť. Nie je žiadnym tajomstvom, že táto situácia už dlhodobo vytvára napätú atmosféru. Sociálna úroveň väčšiny rodín na východe Slovenska je totiž zložitá.
Prorektor Imrich Belejkanič zdôraznil, že študentské servisné centrum na PU má vytvorenú databázu informácií o ponúkaných možnostiach. Na otázku, či v študentskom domove existuje aj rezerva pre budúcich prvákov, reagoval: "Zatiaľ sme rozdelili len 500 miest. Potom bude nasledovať druhé kolo ubytovávania a celý proces ubytovávania sa ukončí okolo 15.septembra. Uvažovali sme aj o rezerve pre prvákov. Keby sa nám dovtedy podarilo ukončiť rozbehnuté rokovania získali by sme ďalších 600 miest."
Po neúspešných rokovaniach s majiteľmi Lineasu sa vedenie PU sa teraz sústredilo na rokovania s Křížikom, a.s. v Prešove, od ktorého plánuje odkúpiť a následne zrekonštruovať jeden pavilón. Zatiaľ sa im to však nepodarilo, lebo na objekte je uvalená ťarcha istej banky.
Senát sa už zaoberal, hoci len hypoteticky, aj otázkami budúceho riešenia ubytovávania. "Položili sme si otázku alternatív. Či je lepšie mať viac ubytovacích priestorov a starať sa o ne, čo si vyžaduje náklady na správu, mzdy a dodávky energií, alebo uzatvárať len zmluvné vzťahy s poskytovateľmi ubytovania," poznamenal na okraj problému prorektor pre rozvoj PU Jozef Pavelka. Svoje slová podčiarkol argumentáciu, že v zahraničí je bežný práve zmluvný vzťah a univerzity sa nezaťažujú správou študentských domovov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.