napokon získalo len čestné uznanie. "Hovoril som v Banskej Bystrici s predsedom hodnotiacej komisie. Ocenenie totiž získal obyčajný domček a náš projekt bol z hľadiska objemu bytov najväčší. Problém nebol v samotnej stavbe, kvalite, alebo architektonickom riešení, ale komisia sa napodiv začala zaoberať tým, či je dobré, že je tam taká silná koncentrácia Rómov. To nemalo byť predmetom posudzovania," argumentoval. Pripomenul, že v tomto prípade nešlo o koncentráciu, ale premiestnenie z jednej lokality do druhej.
K tejto otázke, neskrývajúc sklamanie, sa vrátil primátor Juraj Kopčák v súvislosti s ďalšími rozvojovými plánmi na občiansku vybavenosť v spomínanej lokalite. Keďže štát, ani mesto nemajú v rozpočte prostriedky na stavbu strediska služieb ako je predškolské zariadenie, obchod, pošta, prípadne pohostinstvo, plánuje sa v Bratislave stretnúť so splnomocnenkyňou vlády SR pre rómske komunity Klárou Orgovánovou, aby spoločne dohodli postup pri požiadavkách smerovaných podporným organizáciám EÚ a OSN, ktoré sa zaoberajú riešením rómskej otázky. Hoci nepoznáme presné náklady, podľa primátora Kopčáka ide o desiatky miliónov korún.
Na novinársku otázku, ako mesto dosiahne udržanie poriadku v bytovom komplexe po nešvároch, ktoré si už vyžiadali aj verejné zhromaždenia občanov bývajúcich v okolitých rodinných domoch, odpovedal. "My sa usilujeme, aby tam bol poriadok. K tomu, aby Rómovia nemohli prechádzať do záhrad ľudí žijúcich na Kútoch, pripravujeme projektové aj technické opatrenia. Od pondelka nastupujú v rámci verejnoprospešných prác 12 Rómovia, ktorí budú vykonávať služby aj v tejto lokalite veľmi intenzívne. Bezpečnosť obyvateľov by sa mala zvýšiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.