zo správy Najvyššieho kontrolného úradu, ktorú máme k dispozícii. Víťaznou firmou tendra je konzorcium DMU GTW, v ktorej pozadí stoja ŽOS Vrútky. Tie spravujú príbuzní poslanca parlamentu Víťazoslava Morica. Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Ladislav Saxa je členom dozornej rady Železničnej spoločnosti, a. s., ktorá robila výberové konanie, ale aj členom dozornej rady ŽOS Vrútky, a. s., ktorá stojí v pozadí víťaza tendra.
O čo ide
Železničná spoločnosť, a. s., vo vlastníctve štátu sa v rámci modernizácie rozhodla kúpiť tridsaťpäť kusov ľahkých motorových vlakov. Tie vyberala z troch ponúk od spoločností Alstom LMB, Siemens a konzorcia DMU GTW. Podľa správy NKÚ mal francúzsky Alstom najpriaznivejšiu ponuku zo stránky technickej úrovne, v obstarávacích nákladoch aj v nákladoch na normohodiny pri údržbe. Konzorcium DMU GTW ponúklo výhodnejší projekt len v nákladoch na materiál pri údržbe vlakov. Týmto kritériom potom jedenásti oprávnení zamestnanci železníc zdôvodňovali svoje rozhodnutie uprednostniť víťaznú spoločnosť. Uvedené náklady na materiál pri údržbe sú však podľa NKÚ vo viacerých oblastiach spochybniteľné.
Jedným zo zamestnancov, ktorý sa pod sporné rozhodnutie podpísal, je aj brat súčasného premiéra Miroslav Dzurinda. Ten je členom predstavenstva Železničnej spoločnosti, a. s., a predsedal výberovej komisii.
Účelovo zvolené kritériá?
Podľa projektu Siemensu sa mali náklady na materiál pri údržbe pohybovať vo výške štrnásť miliónov korún, podľa Alstomu to malo predstavovať asi trinásť miliónov a podľa DMU GTW iba okolo štyri milióny korún. Správa NKÚ preto hovorí: „Z uvedeného je zrejmé, že vyčíslenie nákladov na materiál konzorciom GTW je neporovnateľne nižšie, ako náklady ďalších dvoch uchádzačov, čo spochybňuje reálnosť ponuky DMU GTW".
Podľa NKÚ nie je zrejmé ani to, či nebola účelovo zvolená aj ďalšia „výhoda" GTW tridsaťročný horizont užívania vlakov. Tento typ vlakov sa totiž odpisuje po pätnástich rokoch a od roku 2003 sa tento čas zníži na dvanásť rokov. Podľa správy bola pritom pri údaji odpísania vlakov po pätnástich rokoch výhodnejšia opäť ponuka Alstomu. NKÚ navyše konštatuje, že jednoduchý súčet obstarávacích nákladov na normohodiny a materiál pri údržbe, na základe ktorého bol vybraný uchádzač konzorcium DMU GTW, je povrchný, pretože vôbec neberie do úvahy napríklad skutočnosť, že železniciam vzniknú vyššie náklady pri splácaní úveru z titulu vyššej obstarávacej ceny.
Biznis po slovensky?
Podľa NKÚ je pravdepodobné, že v Železničnej spoločnosti, a. s., sa nerozhodovalo podľa trhových kritérií. Pracovníci úradu doporučujú vypracovať v tejto veci odbornú expertízu. V prípade nepreukázania reálnosti dosiahnutia technických a ekonomických parametrov navrhujú uvedenú verejnú súťaž prehodnotiť a rozhodnutie prípadne zmeniť. Po kauze výstavby „sociálnych bytov železníc" tak čelí táto štátom spravovaná spoločnosť ďalšiemu škandálu.
Autor: Juraj MARTINY
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.