zariadení, zastaralej infraštruktúry, bezpečnosti, no predovšetkým do lákadiel, ktoré dokážu pritiahnuť na východ Slovenska nielen domácich turistov.
"Na Šíravu v minulosti chodili tisíce ľudí, pretože možnosti cestovať k moru boli pred rokom 1989 obmedzené. Po otvorení hraníc sa ľudia rozbehli na dovolenky do sveta a keďže Šírava ponúkala len priemerné podmienky, počet rekreantov prudko poklesol. Neustále chýbali peniaze na investície a za posledných desať rokov sa toho vybudovalo naozaj málo. Cestovný ruch v tejto časti Slovenska dnes stagnuje," konštatuje jeden z lokálnych podnikateľov.
Zemplínska šírava by v súčasnosti podľa odhadov zainteresovaných potrebovala na prinavrátenie "zašlej slávy" investície vo výške niekoľko stoviek miliónov korún. "Vybudovanie jedného klasického toboganu stojí asi 4 milióny korún. Investície do vodného parku a ďalších turistických atrakcií sa šplhajú k stovkám miliónov. Investori, ktorí by sa podľa mňa našli aj na Slovensku, však požadujú rýchlu návratnosť vložených peňazí. V súčasných podmienkach a nízkej kúpnej sile, však nemôžeme počítať s 500 či 600 korunovým denným vstupným tak, ako je tomu v zahraničí," vysvetľuje riaditeľ Správy cestovného ruchu Vinné Ing. Miroslav Juro. Ako dodal, SCR sa preto asi vydá cestou budovania menších vodných atrakcií pre deti, ktoré pritiahnú k vode rodiny s deťmi a čo je najhlavnejšie, nebudú mimoriadne finančne nákladné.
Trochu optimizmu do nie príliš pozitívnej nálady v otázke investícií prinieslo prednedávnom rozhodnutie Európskej komisie, ktorá na projekt rozvoja cestovného ruchu na Šírave plánuje prispieť sumou 2,8 milióna eur (125 miliónov korún). Projekt počíta s vybudovaním kanalizácie a čistiarní odpadových vôd v obciach v okolí Zemplínskej šíravy, v pláne je tiež stavba bazénov pozdĺž brehov vodnej nádrže. Reálne stavebné práce by sa mali rozbehnúť ešte v tomto roku.
Druhou alternatívou, ako prilákať turistov a predĺžiť dvojmesačnú sezónu pri slovenskom "mori", je projekt termálnych vrtov a bazénov v lokalite obce Kaluža. Ako sme sa dozvedeli, termálny vrt, ktorý bude kľúčový pre ďalšiu budúcnosť projektu, by mal byť realitou už v tomto roku. Koľko bude celý špás stáť a kedy by mohli na Zemplínskej šírave otvoriť prvý termálny bazén je zatiaľ vo hviezdach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.