mládež. Pre zlepšenie prevencie, ktorá je prvotnou zbraňou v boji proti drogám, sa uskutočnil aj Monitoring životného štýlu stredoškolskej mládeže v Košickom a Prešovskom kraji na vzorke 1500 mladých ľudí.
Respondentmi boli žiaci a študenti všetkých typov stredných škôl od učilíšť až po gymnáziá a odpovedali na 5 rokov pripravované otázky z okruhu rodinných vzťahov, zdravia, stravovania, voľného času a záľub, školy, životného prostredia, sebapoznania, riešenia problémov, partnerských vzťahov, sexuality, závislostí a kriminality.
"Výsledkom sú údaje, ktoré hľadajú súvislosti medzi jednotlivými okruhmi a ich vzájomným prepojením, napríklad aká je súvislosť medzi rodinnými vzťahmi a drogou. Konečným efektom pri vyhodnotení monitoringu bude nájdenie silných a slabých miest v živote mládeže, ktoré následne ovplyvňujú ich samotné počínanie, či uchyľovanie sa ku legálnym, alebo nelegálnym drogám," objasnil zámer štúdie pracovník Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi MUDr. Peter Mišenda (na snímke).
Podľa doterajších zistení sú najrizikovejšou skupinou deti vyrastajúce v rozvrátenej rodine, s jedným vychovávajúcim rodičom, či mládež dospievajúca pod dozorom starých rodičov. "Prioritou pre všetky ostatné východzie informácie bolo zistiť, ako mládež vníma sama seba. Dá sa presne vyčísliť v merných jednotkách množstvo skonzumovaného alkoholu, či spočítať vyfajčené cigarety, no ako zmerať silu lásky a vzťahu k rodičom? Práve z nedostatku lásky, rodinnej harmónie, časového priestoru venovanému riešeniu problémov sa vyvíjajú drogové závislosti a následné kriminálne delikty. Príznačné pre tieto deti je i fakt, že počúvajú deprimujúcu hudbu a ich obľúbenými filmami sú horory," konkretizoval hlavné príčiny vedúce k siahnutiu mladých ľudí po droge MUDr. Peter Mišenda.
Čo sa týka súvsťažnosti medzi rodinným životom a náklonnosti k cigarete, tam sa už súvislosť nepotvrdila. Aj naďalej však platí, že ak fajčia rodičia, tento zlozvyk pravdepodobne zdedia aj ich deti.
Výsledky monitoringu ukázali, že takmer 30 percent opýtaných nikdy nefajčilo a o dva percentá viac okúsilo zlozvyk bez následnej závislosti. Pri popíjaní alkoholických nápojov sa najväčšej obľube, ale len príležitostne, u dievčat teší víno (takmer 82 percent) a skoro 13 percent chlapcov pravidelne siaha po pive. Liehoviny uspeli pod hlavičkou "príležitostne" u dievčat takmer 50-percetným podielom, u chlapcov to bolo o 5 percent viac.
Ako hlavný dôvod siahnuť po droge uviedli respondenti svoj vlastný záujem, druhou najčastejšou príčinou bola zvedavosť a päticu naj uzatvára vplyv kamarátov, zmenený stav vedomia a uvoľnenie zábran. Medzi ďalšie patrí neschopnosť vyplniť si voľný čas vedúci k zgrupovaniu sa do mládežníckych skupín, v ktorých prekvitajú drogy a alkohol. "Inak povedané, chýba im niečo, čo by robili so záujmom, prevláda u nich pasivita a nuda," uviedol MUDr. Peter Mišenda.
Medzi najčastejšie užívané drogy na Spiši patrí LSD a marihuana, no svoje obete si našli aj všetky ostatné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.