totiž muž v policajnej uniforme nachádza až na jednom z posledných miest. Nemalou mierou sa na tomto stave podieľa aj paradoxný problém alkoholu za volantom u uniformovaných strážcov zákona. Laická verejnosť preto volá po sprísnení podmienok pri prijímaní záujemcov do radov polície. Pranierované sú v tomto prípade aj psychotesty, ktoré musia nádejní policajti absolvovať pri prijímaní do zamestnania.
Problematika alkoholu za volantom sa v uplynulom období dotkla aj Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi. Konkrétne išlo 21-ročného muža, ktorý bol služobne zaradený na oddelenie pasovej a cudzineckej služby, a ktorý mal tesne pred nástupom na policajnú odbornú školu. Koncom marca toho roku mu dychovou skúškou za volantom súkromného auta namerali 1,92 promile alkoholu. Jaklovčan pôsobiaci v tom čase v prípravnej štátnej službe narazením do druhého auta a elektrickej rozvodnej skrine spôsobil škodu vo výške 60-tisíc korún.
"Psychotesty sa praktizujú formou psychologického vyšetrenia uchádzača. Cieľom je posúdiť úroveň psychickej spôsobilosti v predpokladanom funkčnom zaradení. Spomínané vyšetrenie trvá asi šesť hodín. Realizuje sa psychologickými štandardizovanými testmi, osobnostnými dotazníkmi formou projektívnych metód, pozorovania, psychodiagnostického rozhovoru, prípadne prístrojovej techniky," uviedla pre Spišský denník hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach mjr. Jarmila Petrová.
Spomínané vyšetrenia majú dve časti. Pomocou prvého z nich sa zisťuje napríklad koncentrácia pozornosti u uchádzača, jeho pamäťové schopnosti a úroveň jeho všeobecných rozumových schopností. "Druhá časť je zase zameraná na psychodiagnostiku osobnostných charakteristík. Ide napríklad o agresivitu, sebakontrolu, reagovanie v záťaží a tendencia k rizikovému správaniu," popísala testy J. Petrová.
V rámci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi bolo vlani vyšetrených tridsaťšesť uchádzačov o službu v policajných radoch. Z toho sedemnásť z nich bolo doporučených a devätnásť zase na základe výsledkov psychotestov nedoporučených pre prijatie do policajného zboru.
"Treba mať však na zreteli, že občan nemá právny nárok na prijatie i v prípade splnenia všetkých podmienok prijímacieho konania. Prijatie do policajného zboru totiž závisí od voľných pracovných miest," upozornila hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ.
Samotné prijímacie konanie do policajnej služby konkretizuje príslušný zákon. Jeho obsah hovorí, že záujemca o túto prácu musí mať viac ako 18 rokov a slovenskú štátnu príslušnosť. Okrem toho, ten kto chce nosiť policajnú uniformu, musí byť bezúhonný, spoľahlivý, zdravotne a telesne spôsobilý a ovládať štátny jazyk. Čo sa týka dosiahnutého vzdelania, uchádzač musí mať ukončenú strednú školu s maturitou, prípadne vysokú školu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.