vykopávkami starého mestského opevnenia bolo vyše roka uzavreté z dôvodu rekonštrukčných a bezpečnostných prác. Dnes už je komplex vybavený novými elektrickými rozvodmi, sociálnymi zariadeniami, vstupné "svetlíky" sú zasklené špeciálnymi sklami, v budúcnosti sa plánuje inštalácia svetelnej fotobunky.
Takmer 1 120 štvorcových metrov plochy, atraktívnej svojím historicky cenným interiérom, bude odteraz slúžiť nielen ako ťahač pre turistov, ale aj ako veľmi atraktívne miesto pre rozptýlenie Košičanov.
"Priestory sú staticky bezpečné a zabezpečené pred zatekaním dažďovej vody, sú preto vhodné i na organizovanie rôznych kultúrnych podujatí. Dve 'miestnosti', z ktorých jedna má kapacitu cca 80 a druhá cca 100 miest, sú využiteľné na inštaláciu výstav, či dokonca pre účely komorných koncertov. S týmto zámerom sme zorganizovali kultúrny program, ktorý sa odohrá počas nastávajúcich dvoch mesiacov práve v priestoroch Dolnej brány. Prvá z akcií - vernisáž výstavy akademického sochára Martina Račka bude už v stredu 12. júna o 17. hodine. Týmto aktom sa priestory Dolnej brány opätovne sprístupnia verejnosti," informoval nás zástupca občianskeho združenia Forsa Gabriel Horal. "Po tomto úvodnom podujatí sú pripravené vernisáže ďalších dvoch výstav a deväť hudobných koncertov, v rámci ktorých sa predstavia verejnosti všeobecne známe hviezdy i muzikantská mlaď. Košičania sa môžu tešiť na umelcov ako Peter Nagy, Paľo Habera, Zuzana Homolová, Peter Slivka, Adriena Bartošová, Marián Varga, Robo Papp a iných."
Ešte počas rekonštrukcie Hlavnej ulice sa predpokladalo, že sa archeologické vykopávky nájdu, prekvapením bol však ich rozsah. Pozostatky starého mestského opevnenia pochádzajú z polovice trinásteho storočia. Prešli viacerými stavebnými etapami, počínajúc rokom 1560, posledné stavby na nich boli vykonané v roku 1710. Od roku 1783 sa opevnenie začalo búrať, pričom zachovaných bolo 26 fragmentov hradieb. Svojím rozsahom sa tak Dolná brána stala najzachovalejšou pamiatkou mestského opevnenia v celej strednej Európe, jej hodnota sa odhaduje na vyše 55 miliónov korún.
Mesto Košice na rekonštrukciu podzemia preinvestovalo okolo 79 miliónov korún. V blízkej budúcnosti plánuje Správa majetku mesta Košice vypísať verejnú súťaž na investora a prevádzkovateľa reštauračného zariadenia v týchto priestoroch.
O plynulú prevádzku sa postarajú odborní sprievodcovia, ktorí budú sprevádzať skupiny záujemcov do podzemia každú polhodinu. Bližšie informácie o tejto pamiatke sú sprístupnené na nainštalovných paneloch pri vchode.
Dolná brána sa tak stane atraktívnou turistickou zastávkou v Košiciach a ideálnym dejiskom miestnej kultúry nielen v letných mesiacoch. O jednotlivých akciách z pripraveného kultúrneho programu vás budeme priebežne informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.