znemožňuje prijatie spoločného stanoviska pätnástky ku kapitole poľnohospodárstvo. Podľa španielskeho predsedníctva však napriek nedohode došlo k pokroku.
Proti priamym platbám pre nových členov sú naďalej najmä Nemecko a Holandsko, podporované Britániou a Švédskom. Ostatných 11 krajín súhlasí s návrhom Európskej komisie, aby noví členovia dostali v prvom roku po vstupe 25 percent priamych platieb, ktoré sa budú postupne zvyšovať počas desaťročného prechodného obdobia.
"Všetky krajiny súhlasili, že zvyšok kapitoly poľnohospodárstvo je vyriešený, jediný otvorený problém sú priame platby, kde štyri krajiny nemôžu prijať návrh EK," oznámil po včerajšom rokovaní španielsky minister Josep Piqué.
Podľa komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena je lepším riešením, keď EÚ príjme stanovisko k poľnohospodárstvu teraz a otázku priamych platieb odloží na neskôr, ako keby ho neprijala počas španielskeho predsedníctva vôbec a nedodržala by tak tzv. cestovnú mapu. Naliehavo vyzval členské štáty EÚ, aby stanovisko schválili.
Dôležité podľa Piquého a Verheugena je, že žiadna krajina nespochybnila časový plán rozšírenia. "Všetci sú oddaní časovému harmonogramu a ukončeniu rokovaní s desiatimi krajinami do konca tohto roka. Nikto nehovorí o posunutí rozšírenia," vyhlásil Piqué.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.