poisťovne som ho viackrát upozorňovala, ale nič sa nezmenilo. S peniazmi manipuloval výlučne on. Ja som evidovala doklady podľa toho, ako mi nariadil. Odvody neplatil, ale iné platby uhrádzal… Viem, že v roku 1997 si zobral na lízing dve osobné a jedno nákladné auto a tiež jednu tretinu budovy bývalej autoškoly v Spišskej Novej Vsi. Išlo na to niekoľko miliónov," vypovedala pred senátom Krajského súdu v Košiciach svedkyňa Anna B.
Bývalý šéf tejto svedkyne, 39-ročný Vladimír J., sa pred senátom zodpovedal z trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a tiež z neodvedenia dane a poistného.
Je to o to nepochopiteľnejšie, že peniaze na úhradu daní a odvodov zrazených z miezd zamestnancov mal v pokladni dostatok. Vyplynulo to zo znaleckého posudku Ing. Angely V., resp. z prehľadov o výške zostatkov v pokladmi a tiež o obratoch na bežných účtoch obžalovaného. Ten si neplnil svoje povinnosti voči štátu, ale na druhej strane financoval činnosť futbalového klubu, v ktorom bol predsedom dozornej rady. Vyplácal napríklad futbalistov, postavil šatne a sociálne zariadenia…
Vladimír J., ako majiteľ firmy, ktorá niesla jeho meno, od apríla 1996 do augusta 1999 neodviedol Daňovému úradu v Spišskej Novej Vsi preddavky dane z príjmov zo závislej činnosti a funkčných pôžitkov vo výške 1 224 437 korún. Takisto neodviedol ani daň vyberanú podľa osobitnej sadzby zrážkami z miezd zamestnancov vo výške 23 205 korún. Uvedené daňové povinnosti si nesplnil ani v čase od septembra 1999 do januára 2000. Išlo o 31 215 a 720 korún. Napriek tomu, že zamestnancom dane z miezd zrážal, daňovému úradu ich neodvádzal. Peniaze použil na činnosť svojej firmy.
Na ten istý účel použil aj peniaze zrazené z miezd zamestnancov ako dane z príjmov. Boli určené na zdravotné a sociálne poistenie, ale tým, že ich Vladimír J. neodvádzal, poškodil uvedené inštitúcie o 1 476 637 korún. Naprázdno obišiel aj Národný úrad práce - Okresný úrad Gelnica. Obžalovaný mu totiž jedno percento dane zrazené od júna 1996 do augusta 1999 z miezd pracovníkov, ktoré činilo 124 580 korún, do fondu zamestnanosti neodviedol. Navyše, od septembra do novembra 1999 neodviedol do fondov sociálnych a zdravotných poisťovní, ale i Národného úradu práce, spolu 42-tisíc korún.
Neplnením odvodov peňazí tam, kam patrili, spôsobil Vladimír J. škodu v celkovej výške 2 293 181 korún. Obžalovaný na pojednávaní využil právo nevypovedať. V prípravnom konaní sa bránil nasledovne: "Je pravda, že som peniaze, o ktorých sa hovorí v obžalobe, neodviedol. Ale len preto, že moja firma peniaze na odvody jednoducho nemala." Toto tvrdenie obžalovaného však vyvracajú pracovníčky jeho firmy, ktoré tvrdili opak, a tiež znalecké posudky z odboru ekonomiky, resp. listinné dôkazy.
Doposiaľ netrestaný Vladimír J. začal podnikať v roku 1991. Do potýčky so zákonom sa dostal o päť rokov neskôr. Na základe vykonaného dokazovania ho senát Krajského súdu v Košiciach uznal vinným v zmysle obžaloby a vymeral mu výchovný trest 2 roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu troch rokov, v rámci ktorej má uhradiť škodu, ktorú svojím konaním spôsobil. Nemal by to byť pre neho problém vzhľadom na to, že na jeho firmu bol vyhlásený konkurz.
Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.