ale skutočnosť. Himalájsky tvor opradený mýtmi je však podľa slávneho dobrodruha druh snežného medveď, nie veľká opica ako sa všeobecne predpokladalo. "Yetti existuje dvojakým spôsobom - ako legenda v mysliach himalájskych ľudí a ako bytosť žijúca v divokej prírode," tvrdí horolezec.
V Himalájach strávil veľa času - počas 16 rokov zdolal 14 najvyšších hôr sveta bez kyslíkového prístroja a na cestách za yettim ušiel 20 000 kilometrov. Popudom k bádaniu preň bolo, ako tvrdí, stretnutie s yettim v roku 1986 v odľahlej oblasti na východe Tibetu. Chcel sa pozrieť na neznámého tvora očami tamojších ľudí.
"Hovorili sme s ľuďmi z Nepálu, Bhutánu, Indie, Pakistanu, Afghanistanu i Tibetu a pýtali sme sa ich, čo si o ňom myslia. Každý národ ho poznal, ale trochu inak ho popisoval a mal preň svoje meno," rozpráva Messner.
V druhej etape hľadania sa snažil nájsť bytosť, ktorá zodpovedala predstave miestnych ľudí. Nakoniec našiel zviera, ktorému sa hovorí snežný medveď. Odpovedal predstavám o yettim tým, čím sa živil, ako vyzeral i typickým pískaním. "Nedá sa ale ale postaviť ich vedľa seba a povedať: snežný muž je yetti, legenda o yettim sa vyvinula zo snežného medveďa," vysvetľuje výsledok svojho bádania.
Pred tisíckami rokov žili tieto medvede spolu s ľuďmi v oblasti Himalájí, a pretože obývali rovnaké územie, vzniklo medzi nimi napätie, opisuje Messner. Pretože je snežný muž nočný tvor, nikdy sa s ním ľudia nestretali a nevedeli ako vyzerá. Keď niekto medveďa stretol, dostal strach, pretože medveď je väčší. K tomu, čo videl, si niečo primyslel a vznikla legenda, ktorá sa ďalej vyvíjala.
Kniha "Yetti, legenda a skutočnosť", na ktorej Messner pracoval 12 rokov, vyšla i v češtine. Yetti vraj má v mladosti červenkastú srsť, ktorá neskôr tmavne a dostáva šedivú farbu. Dožíva sa vraj 20 až 30 rokov, živí sa ovcami a presne podľa legendy je citlivý na hluk. Messner tvrdí, že týchto živočíchov žije viac než tisíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.