deklarovalo, že všetky školy v krátkom čase oddlžia, faktom je, že ide iba o dlhy za uplynulý rok. Stále sa nevyriešila otázka tohtoročných záväzkov.
Tie, mimochodom, každý štvrťrok stúpajú, lebo dodávatelia nekompromisne účtujú aj úroky z omeškania. "Pripravujem v tomto duchu list ministrovi školstva, v ktorom zdôvodňujem, že za prvý polrok sme na energie vyčerpali 70 až 80 percent rozpočtu. Samosprávam teda rozhodne nemôžeme delimitovať požadovaných 50 percent," uviedol včera prednosta Okresného úradu v Prešove Milan Benč.
Poznamenal, že bude ministra informovať aj o požiadavkách riaditeľov škôl a starostov na nevyhnutné opravy či zariadenia v školách. Len v okrese Prešov by sa náklady vyšplhali na 270 miliónov a ako pripomenul, ide len o jeden okres. Ďalších 12 v Prešovskom kraji zrejme predložilo krajskému úradu podobné žiadosti.
Prednostu Benča sme sa tiež opýtali na stanovisko k vyhláseniu ministra školstva Ponického, ktorý tvrdí, že plynári účtovali náklady za dodávku zemného plynu nesprávne, keď ich zaradili medzi veľkoodberateľov. Fakturácie boli údajne rovnako vysoké, ako pre výrobnú sféru. "Nás sa to netýka. Konzultoval som stav s energetikom na Správe služieb školám a ten ma informoval, že všetky zariadenia, s výnimkou jednej, idú na maloodber," uviedol.
Mimo niektorých vidieckych škôl, ktoré si ešte kúria tuhým palivom, mestské školy zväčša zásobuje teplom prešovský Spravbyt a ten je veľkoodberateľom zemného plynu.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.