poľnohospodári po skončení žatvy mohli rátať s úrodou okolo troch ton z hektára. Bolo by to viac, ako po dlhotrvajúcom suchu v roku 2000. Lenže z pohľadu 50 - ročného priemeru atmosferických zrážok v prešovskom regióne v rozpätí mesiacov január až máj, ktorý je na úrovni 180 mm na m2, podobné obdobie v roku 2002 vychádza ešte horšie, než v spomínanom suchom roku, pretože tu spadlo len 50 až 55 mm atmosferických zrážok. Jún však konečne priniesol dažde.
"V poslednej chvíli, lebo už to vyzeralo veľmi zle. Viem, že doterajšie sucho bude mať následky na plochách, ale verím, že sa s tým poľnohospodári vysporiadajú," poznamenal riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč. Dažde však pre poľnohospodárov prišli v nie najvhodnejšom čase, pretože ide "zelená" žatva a pre každodenné zrážky musia doslova seno kradnúť z lúk.
Vlaha možno ešte pomôže obilovinám. Podľa správ z konca mája ozimná pšenica, ktorú v prešovskom regióne zasiali na 7 250 hektároch, mala porasty kompletné, ale riedke a málo odnožené. "Ostatné odnože zaschýnajú nielen vplyvom sucha, ale aj poškodením škodcami, takže horný potenciál sa tým zredukoval," poznamenal M. Košč. Ozimný jačmeň zasiaty na 450 hektároch je v horšom stave. Porasty sú slabé, choré a je podozrenie na žltú zakrpatenosť. "Je to problém nielen nášho regiónu, ale celého priestoru strednej Európy. Keď sa naši pestovatelia nádejali, že ozimné jačmene by mali byť postupne nejakou náhradou sladovníckym jačmeňom, tak táto choroba nás dosť pribrzdila a musíme byť opatrnejší, ako tieto záležitosti do budúcna riešiť," nazdáva sa M. Košč.
Všetkého priveľa však škodí. Aj vlahy. Netrpezlivo očakávané, ale teraz, žiaľ, pričasté a skoro každodenné dažde priniesli poľnohospodárom ďalšie starosti. Musia nájsť finančné zdroje na zabezpečenie postrekov proti plesniam. Lenže práve obdobie medzi marcom a koncom júna je časom finančných "suchot", kedy by potrebovali preklenovacie úvery. Žiaľ, bankové inštitúcie pozerajú na poľnohospodárov ako na bedárov a poskytnúť pôžičky im odmietajú. V prešovskom regióne len dva poľnohospodárske subjekty získali pôžičku od VÚB. Ostatné sa musia obracať, ako vedia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.