aktivisti. Ako pre náš denník uviedol predseda klubu a zároveň viceprimátor Štefan Kužma, prekvapilo ich množstvo návrhov, ktoré im Prešovčania do uzávierky doručili.
Svoje slová podčiarkol konkrétnymi údajmi. Do súťaže sa zapojilo 326 ľudí s priemerným vekom 22 rokov. Najmladší účastník mal 10 a najstarší napodiv 89 rokov. "Hoci som rodený optimista, počet návrhov predčil moje očakávania. Niektoré boli doslova fantastické a navyše realizovateľné. S niektorými som sa v myšlienkach pohrával aj sám, ale neodhodlal začať na nich pracovať, preto ma teší, že rovnako myslí viac ľudí. Prešovčania vedia, čo by v meste chceli zmeniť, ako by ho chceli oživiť a to svedčí o tom, že Prešov má šancu na veľké zmeny," povedal nám.
Dobrovoľníci a členovia ekonomického klubu napokon vybrali desiatku najlepších návrhov a neskrývali, že to vôbec nebolo jednoduché. Medzi návrhmi finalistov bolo napríklad oživenie amfiteátra. Ako nám povedala autorka Aneta Demjaničová, predstavuje si to tak, aby sa v jeho areáli konali pravidelné podujatia pre deti a verejnosť od športu po kultúru. Predovšetkým aby mali deti priestor na prezentáciu toho, čo sa naučili v krúžkoch a súboroch, aby si mali kde zasúťažiť, či pozrieť film na voľnom priestranstve a to prinajmenšom každý víkend, nie niekoľkokrát v roku.
Mladí muži navrhovali umelú stenu na lezenie v centre mesta a zatraktívnenie existujúceho skateparku. Slavomír Pavelka zase navrhoval multifunkčné ihrisko na sídlisku Sekčov. Prešovčan Ján Tkáč, ktorý momentálne študuje v Nemecku, navrhoval, aby v meste pôsobil človek, ktorý sa bude zaoberať manažmentom nápadov. Podobne zaujímavý bol aj návrh Štefana Radačovského, ako zvýšiť informovanosť v meste. Predstavuje si to tak, že sa formou besied na školách budú mladí ľudia zoznamovať s postupmi pri správe vecí verejných.
Suverénne najlepším a organizátormi oceneným námetom bol však centrálny mestský park, ktorý navrhli mamka Juliana a dcéra Alexandra Nagyové z Prešova. Š. Kužma ho pri odovzdávaní hlavnej ceny - notebuku hodnotil ako návrh, ktorý síce nebol jediným tohto druhu, ale pred ostatnými mal značný náskok. Keď sme sa dvojice víťaziek opýtali, ako si ho predstavujú a v ktorej mestskej lokalite, odpovedala nám Juliana Nagyová. "Mal by to byť prešovský centrálny park podobný Central parku v New Yorku. Teda s trávnatými plochami, kde by sa ľudia mohli vyzuť, sadnúť si a relaxovať v dobrej nálade, komunikovať a nadväzovať priateľské vzťahy. Pre deti by tam mali byť atrakcie, kde by sa mohli zabaviť a predstavujem si ho tiež ako priestor na vystúpenia hudobníkov, divadelníkov, či tvorivú prácu výtvarníkov."
O lokalite nám prezradila len toľko, že ona by navrhovala Sídlisko III, ale od radných pánov napokon záleží, kde ho umiestnia. V hre je totiž spomínaný milión z mestského rozpočtu. Zdôraznila vieru, že nápad sa zrealizuje. Jej dcéra Alexandra sen o parku pretavila do kresby, na ktorej nechýbalo kúpalisko, záhony kvetov a trávy, preliezačky, ale aj zvláštne domčeky v korunách stromov.
Zaujímali nás samozrejme aj pikošky spomedzi návrhov a jedna z dobrovoľníčok Eva Arvayová nám prezradila dve. "Kolega spomedzi novinárov navrhol, aby sa za ten milión kúpili letenky do USA a aby novinári mohli v družobnom meste Pittsburgh prezentovať mesto Prešov. Iný návrh, nad ktorým sme sa príjemne pobavili, bol o tom, aby mesto malo mohutný svetelný nápis, ktorý by lákal turistov a návštevníkov. Podobný, aký je v Hollywoode."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.