leteckom dni SIAD v Bratislave zoskočilo z troch lietadiel tridsať dva členov Klubu vojenských výsadkárov SR s priemerným vekom 62,5 roka. V skupine boli aj dvaja Prešovčania Pavol Gabáni a Ladislav Platko ako jediní z východu Slovenska. Najmladší člen padákovej formácie mal 52 rokov, najstarší 72, pokusu o vytvorenie rekordu sa zúčastnili aj dve ženy, dvaja majstri sveta, jedenásť majstrov športu a osem svetových rekordérov.
"Do ústredia Guinnessovej knihy rekordov v Londýne sme pred zoskokom nahlásili vek 55 rokov. Neverili sme, že príde toľko starcov," priznal L. Platko. Či bude veteránsky zoskok v Bratislave u Guinnessa zapísaný, zatiaľ nevie. "Rozhodne o tom ústredie, kde musia podrobne preskúmať všetky doklady a fotky, ktoré im zasielame. Ak nerozhodnú, skúsime to znovu."
Pokus o Guinnessov rekord podľa Prešovčana Platka museli robiť na dvakrát. "V sobotu muselo kvôli poruche jedno z troch lietadiel núdzovo pristáť do poľa. Našťastie sa nič nestalo," tvrdí. Trojica lietadiel AN2 vzlietla z Bratislavy znovu v nedeľu. "Poveternostné podmienky boli dobré, napriek tomu sme museli zhruba hodinu krúžiť vo vyčkávacom vzdušnom priestore. Nakoniec sme zoskočili až pri Gabčíkove."
Tridsaťdva dôchodcov vytvorilo podľa jedného z nich z výšky 600 metrov nad zemou padákovú stenu, či clonu. "Keď bola skupinka z prvého lietadla roztvorená, vyskočili z druhého potom nad nimi z tretieho," vysvetlil parašutista, ktorý počas svojho aktívneho života zvládol 1816 zoskokov. "Skákali sme bez dýchacieho zariadenia z výšky štyritisícosemsto metrov, kde to už teraz normy nepovoľujú," priznal.
So skákaním sa Ladislav Platko skončiť nechystá, ak mu to zdravotný stav dovolí, chce vo vzduchu osláviť aj sedemdesiatku na budúci rok v apríli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.