zhody , a následne na to ustanovenie o podrobnostiach a technických požiadavkách na ostatné určené výrobky, mnohým odľahlo.
Verejnosť dostala signál, že z nášho trhu bude vytlačený brakový tovar predávajúci sa predovšetkým na našich tržniciach. Prax však ukázala, že táto štátna intervencia má dve stránky mince. Aj keď boli spomínané normy v minulom roku novelizované, brakového tovaru neubudlo. Naproti tomu toto nariadenie tvrdo postihlo mnoho poctivých remeselníkov.
Príkladom nad všetky môžu byť súkromní stolári. "Naša produkcia je špecifická v tom, že gros našej výroby podlieha priamo objednávke klienta. Zákazník ma napríklad požiada o výrobu troch okien, pričom jedno má mať štvorcový a druhé trojuholníkový tvar a tretie má byť dokonca okrúhle. To sú tri výrobky, na ktoré by som si mal vybaviť tri certifikáty. Tie by ma však stáli aspoň tridsať tisíc korún. Pri toľkých typoch výrobkov, ktoré produkujeme, to za pár mesiacov "položí" každú stolársku dielňu a jej zamestnanci skončia na ulici. Je to proste likvidačné opatrenie malého a stredného podnikania na Slovensku s požehnaním najvyšších miest," vysvetlil nám dôvod, prečo sa stolári cítia súčasným stavom doslova existenčne ohrození, spolumajiteľ drevárskej firmy Kood Spišská Teplica Branislav Dudáš.
To, že s certifikáciou nie sú žiadne špásy, nám potvrdili aj ďalší majitelia firiem. "Navštívili ma kontrolóri Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI). Pri jednom type výrobku som sa nemohol preukázať platným certifikátom, pretože proces autorizácie výrobku ešte nebol dokončený. Vyrubili mi pokutu desať tisíc korún," hovorí Karol Šmída, majiteľ rovnomennej stolárskej dielne v Poprade. Existenčné obavy tunajších drevárov vyvrcholili založením Združenia podtatranských stolárov. Podľa hesla, v jednote je sila, chcú urobiť všetko pre záchranu svojich prevádzok a postaviť sa proti "určitým praktikám".
Takýmto pojmom označujú podtatranskí stolári, niekedy až priveľké náhody, keď sa inšpektori SOI objavili práve v tých dielňach, kde práve chýbali certifikáty. "Nepripomína vám to dohodu? My vám dáme informácie, komu sme ešte certifikát nedali a vy to tam pôjdete na isto skasírovať..." odznelo na zakladajúcom sneme podtatranských stolárov. Túto, prakticky nedokázateľnú skutočnosť, však obe podozrievané strany: SOI i Lignotesting - Drevársky a nábytkársky ústav skúšobný, kategoricky odmietajú.
Podľa Jarmily Balogovej z prešovského Krajského inšpektorátu SOI vykonávajú ich inšpektori spomínané kontroly na základe rozpisu vedúceho odboru technickej kontroly. Keď sa vizuálne zdá, že ich pôsobnosť smeruje na určité prevádzky, je to vraj len vec čírej náhody. Samotná riaditeľka SOI v Prešove, Katarína Ďurčanská, odmieta nielen predchádzajúce tvrdenie, ale i názor o likvidačnom charaktere opatrenia. "Našim cieľom je len ochrana spotrebiteľa a domáceho trhu pred nekvalitnými výrobkami. Čo sa týka spomínaného stolárskeho združenia, možno by jeho členovia nemali mrhať energiou jeho zakladaním. Stačí si, lepšie prečítať literu zákona, ktorá pozná pojem tzv. certifikácie typu. V prípade stolárov to napríklad znamená, získať certifikát na výrobu nábytku, ktorý v sebe sčíta všetky jeho druhy. To nikoho nezlikviduje," tvrdí K. Ďurčanská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.