Novej Vsi jej generálny riaditeľ Ing. Vojtech Král. Napriek tomuto tvrdeniu však vedenie spoločnosti, ktorá prevádzkuje jedinú železorudnú baňu na Slovensku, nepodá odvolanie proti tomuto súdnemu výroku.
"Piati veritelia, voči ktorým máme najväčšie záväzky - 87 percent, sú proti konkurznému konaniu. Na našom poslednom stretnutí boli všetky veci pripravené na podpísanie deklarácie. Tú by sme následne predložili Krajskému súdu v Košiciach. Bohužiaľ, rozsudok nás predbehol," povedal V. Král. Spoločnosť Želba najväčšie sumy dlhuje Sociálnej poisťovni, Slovenskému plynárenskému podniku a Vinaco Holding zo skupiny Penta. Celkové záväzky predstavujú sumu 700 miliónov korún. Vyhlásenie konkurzu bolo v tomto prípade podmienené návrhom skupiny menších veriteľov. "Nechápem ich konanie, pretože je jasné, že pri vyplácaní prídu na rad až ako poslední, alebo nedostanú ani korunu," vysvetlil V. Král.
Zo správy o činnosti Želby a. s. za posledné roky vyplýva, že ako prvá si finančné nároky súdnou cestou 30. augusta minulého roku uplatňovala košická spoločnosť Fereko. "A to na základe pohľadávky 203-tisíc korún, ktorú odkúpila od Slovenskej poisťovne. Do podania návrhu ani potom spomínaná spoločnosť nekontaktovala Želbu s cieľom vymoženia pohľadávky. Odmietla poskytnúť bankové spojenie k úhrade, preto Želba spomínanú sumu uhradila poštou," tvrdia v správe generálny riaditeľ Ing. Vojtech Král a ekonomický riaditeľ Igor Števčík.
Fereko však v septembri minulého roku podalo druhý návrh na konkurz, a to na základe ďalšej odkúpenej pohľadávky vo výške 200-tisíc korún od Slovenskej poisťovne. V novembri minulého roku sa k pôvodnému odkúpenému balíku pohľadávok od Slovenskej poisťovne pridružila ďalšia vo výške viac ako jeden milión korún.
V marci tohto roku návrh na konkurz podal aj ďalší z veriteľov z Kolína s pohľadávkou 89-tisíc korún. V tom istom mesiaci sa na krajský súd obrátila aj spoločnosť Chorus&Financial partners z Košíc s odkúpenými pohľadávkami vo výške viac ako jeden milión korún. "Zarážajúci je dátum odkúpenia, a to 8. marca tohto roku. Krajský súd totiž ustanovil Želbe a. s. 7. februára tohto roku predbežnú správkyňu," vysvetlilo vo svojej správe vedenie Želby a. s.
Posledný klinec do konkurzovej rakvy zatĺkla v posledný májový deň tohto roku bratislavská spoločnosť Final Invest. Tá disponovala odkúpenou pohľadávkou z 13. marca tohto roku vo výške viac ako tri milióny korún.
"Táto chronológia v prípade Želby a. s naznačuje, že ide o zneužitie zákona o konkurze a vyrovnaní. Preto rozmýšľame o legislatívnom návrhu na zmenu tohto zákona. Zajtra môže ísť totiž týmto systémom do konkurzu Slovenský plynárenský podnik, Železnice či iné spoločnosti, ktorých existencia je verejným záujmom," myslí si V. Král.
Ekonomický kolaps a následný konkurz sa však bytostne v blízkej budúcnosti dotkne 1 165 zamestnancov v Nižnej Slanej, Švábovciach a Rudňanoch (dve posledné menované odštepné závody sú v prenájme).
Paradoxom na celej konkurznej situácii je, že Želba a. s 27. mája tohto roku podpísala kúpnu zmluvu na svoje výrobky s U.S. Steel. Tá definuje aj zamestnanecké stavy. "V Nižnej Slanej sme k 1. máju tohto roku dali výpoveď 284 zamestnancom, čiže v súčasnosti im plynie výpovedná lehota. Vtedy sme však ešte nemali podpísanú spomínanú zmluvu. Podľa nej by ku 31. decembru malo v tomto závode pracovať 685 osôb," vysvetlil V. Král.
Osud ďalších zamestnancov je v rukách správkyne konkurznej podstaty JUDr. Zuzany Kollárovej. "Na základe ekonomických analýz sa bude k závodom pristupovať samostatne. Zatiaľ nie je dôvod pristúpiť k prepúšťaniu ani k zamedzeniu obchodno-dodávateľských vzťahov. Máme totiž zabezpečené také dohodnutú zmluvné vzťahy, ktoré nám umožňujú pokračovať vo výrobe, v obchodných aktivitách a neprepúšťať ľudí," povedala pre náš denník. Z. Kollárová. Podľa jej slov iná situácia je v závodoch v Rudňanoch a Švábovciach, pretože obe boli prenajaté.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.