subjektivitu, ale nakoniec sme to zvládli," konštatovala o priebehu delimitačného procesu v Levočskom okrese vedúca oddelenia školstva, mládeže a telesnej kultúry na Okresnom úrade v Levoči Mgr. Viera Šilonová (na snímke). Celá problematika zahŕňa 15 základných škôl - osem z nich sa eviduje ako plneorganizované, dve základné umelecké školy, centrum voľného času, 26 materských škôl, pedagogicko-psychologickú poradňu a 29 oddelení školských klubov detí.
Predstavitelia okresného úradu zhodnotili prechod kompetencií ako celkovo bezproblémový, no zároveň podotkli, že starostovia obcí Levočského okresu nie sú spokojní s preberaním škôl, ktoré stoja na nevysporiadaných pozemkoch. "Častou príčinou sú neuzavreté dedičské konania, brániace majetkovoprávnemu vysporiadaniu. Pritom disponujeme finančnými prostriedkami aj ochotou, ale jednoducho niet toho, s kým by sme uzavreli kúpnu zmluvu. Najlepším príkladom je nová škola v Nižných Repašoch, kde sa vydalo stavebné povolenie s tým, že viac ako dve tretiny prislúchajúceho pozemku jej nepatrí," priblížil situáciu v základných školách prednosta Okresného úradu v Levoči Ing. Peter Turek.
V súvislosti so Zákonom č. 416 bol na okresnom úrade spustený mimoriadny režim financovania škôl a školských zariadení vzhľadom k delimitáciám, ktorá prebehnú k prvému júlovému dňu tohto roka. K termínu prejde na samosprávy aj 50 percent financií štátneho rozpočtu. "Z toho dôvodu, aby sme zbytočne nenavyšovali záväzky štátu na tovaroch a službách, je každá objednávka, ktorá vzíde zo školských zariadení, podpísaná prednostom okresného úradu. Pociťujeme totiž snahy riaditeľov škôl využiť situáciu zaobstarať si v tomto prechodnom období maximum potrebného ale i nepotrebného pre svoju školu," vyslovil niekedy až prehnaný záujem riaditeľov škôl na kúpe tovarov a služieb ešte zo štátnej kasy zástupca prednostu OÚ v Levoči Juraj Faltin.
Časť štátneho rozpočtu, určenú pre školstvo, totiž do prvého júla tohto roku držia v rukách okresné úrady. Po spomínanom termíne sa budú príjmy, ale aj výdavky odzrkadľovať v samosprávnej kase, čo chcú riaditelia zatiaľ využiť v neprospech dlhu štátu. Ten by chceli navýšiť kúpou čo najväčšieho množstva tovarov a služieb, a tým následne znížiť požiadavky na tenkú samosprávnu pokladňu. Napriek sporovlivým opatreniam zaznamenáva úsek školstva na pôde Levočského okresu takmer 4-miliónovú sekeru, s ktorou sa bude vysporadúvať štát. Najväčší podiel na zostatku má neuhradená energia, a to vo vyše 3-miliónovom finančnom objeme, zvyšné tvorí nájom a úroky z omeškania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.