mesiaca, kde sa postaral o polmiliónové škody.
Zasiahol štyridsať domov a jeho silu pocítili všetci obyvatelia. "Vtedy vyhlásil starosta obce tretí stupeň povodňovej aktivity. Aj ostatné obce boli zasiahnuté, a síce Dravce, Domaňovce, Olšavica a Kurimany, no nie do takej miery, aby sa to považovalo až za tretí povodňový stupeň," vyjadril ničivú moc vodného živlu prednosta Okresného úradu v Levoči Ing. Peter Turek.
Zároveň uviedol, že ak sa vyhlasuje akýkoľvek povodňový stupeň ,obec realizuje všetky potrebné záchranné práce s tým, že vynaložené výdavky jej štát spätne refunduje. "To je hlavným dôvodom, prečo obce rady vyhlasujú povodňové stupne. Našou snahou je zase tlmiť záujem starostov vypomáhať takýmto spôsobom svojej obci," upresnil Ing. P. Turek. V prípade, že povodňová komisia neuzná žiaden povodňový stupeň, hradia si občania škody na majetku z vlastného vrecka, no všeobecne sa predpokladá, že sú proti takýmto živelným zásahom poistení.
Najväčšou živnou pôdou záplav je počasie, no nemalú vinu na stave obcí nesú aj starostovia, ktorí v apríli nezabezpečia vyčistenie potoka.
Dlhodobá predpoveď počasia hovorí o júlovej hrozbe pre Torysu, levočský potok a Poprad. Kvôli predchádzaniu avizovaných záplav si požičia levočský Okresný úrad tzv. pavúka - bager, ktorý by mal posilniť preventívne opatrenia už v najbližších dňoch. Jeho cieľom je zabrániť vyliatiu vody v korytách na štyroch najkritickejších miestach okresu.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.